Kezdőlap / Egészség és fitness / Betegségek / A szívinfarktuson átesett beteg étrendje

A szívinfarktuson átesett beteg étrendje

Az étrend nyersanyagait úgy válogatjuk össze, hogy azok sok káliumot és magnéziumot, illetve kevés nátriumot tartalmazzanak. A naponta mintegy 300-500 mg magnéziumot és 3,5-4 g káliumot fogyasszon a beteg, de a nátriumfogyasztása ne emelkedjék lényegesen.
Az energiában és zsírban szegényebb diétát a betegeknek kórházi kezelésük után a továbbiakban is tartani kell, mert ezzel bizonyos mértékig preventíve védekeznek újabb szívinfarktus ellen.
A vérzsírok közül a szívinfarktus kifejlődésében veszélyeztető tényezőként tartjuk számon a magas koleszterinszintet (6,5 mmol/l felett) és a megemelkedett trigliceridtartalinat, ha az több mint 2 mmol/1. A koleszterinszintet emeli a zsiradékban gazdag étkezés, míg a trigliceridszint emelkedését a fölöslegesen fogyasztott szénhidrátok segítik elő. A vérzsiradék csökkentését az energia-, a zsír- és a szénhidrátszegény étrend hathatósan előmozdítja.
Veszélyeztető tényezők között tartjuk számon az elhízást, a magas vérnyomást és a dohányzást is. Az elhízás és a dohányzás azért is veszélyes, mert csökkenti a vérben egy védőfaktornak, a HDL-koleszterinnek (nagy sűrűségű koleszterin) a szintjét, amely a koleszterint az érfalból is elszállítja. A mozgás, a C-vitaminban és a diétás rostokban gazdag étkezés viszont emeli a védőfaktor szintjét. Ezért a szívbeteg ne dohányozzék, ügyeljen a testsúlyára és arra is, hogy ne váljon mozgásszegénnyé élete. Étrendjének alapját a diétás rostokban és C-vitaminban, káliumban és magnéziumban gazdag ételek képezzék. Helyes, ha a felhasznált zsiradék napraforgóolaj. A túlságosan bőséges étkezést még ünnepi alkalmakkor is kerülni kell.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Skarlát

A skarlát lázzal járó fertőző, sőt ragályos betegség, amelyet jellegzetes bőrkiütés kísér. ehhez gyakran társul …

Leave a Reply