Kezdőlap / Tag Archives: Gazdaság

Tag Archives: Gazdaság

Gazdaságpolitika

Modern gazdaságokban adódnak olyan nehézségek (ún. Piaci elégtelenségek), melyeknek kezelése folyamatos állami beavatkozást igényel. A gazdaságpolitika az állam nézeteit, elhatározásait, rendszeres döntéseit, cselekedeteit jelenti, amelyeket az állam társadalmi-politikai céljainak megvalósítása érdekében a gazdaság befolyásolására alkalmaz. A gazdaságpolitika főszereplője tehát a kormányzat, így az ország egészére vonatkozó gazdasági célokról és döntésekről …

Érdekel a cikk folytatása? »

Világgazdaság

A Világgazdaság (vg) című időszaki kiadvány gazdasági, üzleti hírmagazin, mely napi rendszerességgel jelenik meg. Magyarország legismertebb és legkedveltebb gazdasági folyóiratai közé sorolható. Az 1969-ben alapított Világgazdaság Magyarország piacvezető gazdasági napilapja, amely a Zöld Újság Zrt. kiadásában jelenik meg. A lap a hazai és külföldi gazdasági, üzleti információk mellett naponta közöl …

Érdekel a cikk folytatása? »

Nagy-Britannia gazdasága a 19. században

A spanyol, és portugál birodalmak hanyatlása után Nagy-Britannia világhatalommá vált. Ipari és kereskedelmi fejlődése politikai súlyt adott neki, de ugyanakkor új keletű társadalmi helyzettel és mozgásokkal szembesítette. Az angol gazdaság a Napóleon által Nagy-Britannia ellen bevezetett kontinentális blokád idején dinamikusan fejlődött. Egyrészt a hazai piaci igények kielégítésének szükségessége növelte a …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Német megszállás – A háború végső szakasza Magyarországon

Az ország megszállása A Kállay-kormány kiugrási szándékáról és tárgyalásairól a német titkosszolgálat is tudott. Hitler tartott egy esetleges balkáni angol-amerikai partraszállástól, és nem engedhette, hogy Magyarország kiválásával veszélybe kerüljön a délkeleti front. Ezért 1944. március 19-én német csapatok szállták meg az országot. Horthy a feltétlen németbarát Sztójay Dömét nevezte ki …

Érdekel a cikk folytatása? »

Horthy Miklós kísérlete a háborúból való kilépésre

Románia 1944. augusztus 23-i átállásával a szovjet hadsereg a Kárpátokon belülre került. 25-étől román támadások érték a Székelyföldet, 27-én a 2. Ukrán Front átlépte az akkori magyar határt. Horthy kormányzó, az átmeneti német hatalmi megingást kihasználva, 29-én Lakatos Géza vezérezredest nevezte ki miniszterelnökké. Az új kormányfő legfőbb feladata az ország …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Voronyezsi katasztrófa

A külpolitikában Kállay nem akart új kötelezettségeket vállalni a németek oldalán, de a régieket teljesítette. 1942 áprilisában megkezdődött a 2. magyar hadsereg kiszállítása a frontra. A katonák kimerülve érkeztek, mert a szovjet partizánok megrongálták a vasútvonalat és így ezer-ezerötszáz km-t A 2. magyar gyalog kellett megtenniük. A honvédség feladata az …

Érdekel a cikk folytatása? »

Kállay „Hintapolitikája”

A voronyezsi katasztrófa és az 1943 júliusi olaszországi fordulat hatására titkos tárgyalások kezdődtek az angol-amerikai szövetségesekkel, miközben a kormány szövetségesi kötelezettségeit is teljesítette Németországgal szemben. Ennek eredményeképpen 1943 szeptemberében előzetes fegyverszüneti feltételeket fogadtak el. A megállapodás szerint a fegyverszünet akkor lépett volna életbe, amikor a Balkánon előrenyomuló angol-amerikai csapatok Magyarország …

Érdekel a cikk folytatása? »

Háborús gazdasági viszonyok

A lakosság jelentős hányada nem érezte a háborúba lépés teljes súlyát. A rendszer az országgyarapítás sikerei következtében komoly tömegbázissal rendelkezett. Általános volt a kormányzó személyébe vetett bizalom. A lakosság többsége passzívan tudomásul vette az egyre sűrűbben megjelenő zsidóellenes és más, a szabadságjogokat korlátozó intézkedéseket. A kormányzat pozícióit erősítette a háborús …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Sztójay-Kormány intézkedési (deportálás)

Sztójay kinevezése után az államgépezet kiszolgálta a németeket. Horthy jóváhagyásával kiküldték a szovjet frontra az l. magyar hadsereget. Az államapparátus szakszervezetek kormánybiztosi ellenőrzés alá kerültek. Betiltották az Magyar deportált zsidók Auschwitzban összes náciellenes sajtóterméket és törvényen kívül helyeztek minden baloldali ellenzéki pártot. A fegyverkezés és a haditermelés irányítására német megbízottat …

Érdekel a cikk folytatása? »

A zsidóság deportálása

Naponta 3000 emberrel haladt át Kassán a vonat Auschwitz felé. A lezárt ablakú marhavagonokba 70-75 embert zsúfoltak be. A kocsikat leólmozták, s csupán egy szögesdróttal behálózott rés maradt nyitva. A kocsiban mindössze egy vödör ivóvíz és a testi szükségletek elvégzésére egy másik vödör állt rendelkezésre. Először a visszacsatolt területek zsidóságát …

Érdekel a cikk folytatása? »