Kezdőlap / Tag Archives: tudomány

Tag Archives: tudomány

Alkímia

Az alkímia -mai szóval iskola- egy ősi beavatási rendszer, amelynek lényegében semmi köze a kémiához. Csak azért hozzá összefüggésbe, mivel a felvilágosodás új eszméinek elterjedését követően bizonyos elemei az alkímiának racionális alapokra épülnek újra, mások asszimilálódnak egy prot-kémiaként megnevezhető, kezdeti tudományban. Ezért fordult elő, hogy a tudománytörténetben sokszor csak áltudományként …

Érdekel a cikk folytatása? »

Receptfelírás egyszerű lélektana, titkos hatása

Ha úgy érezzük magunkat, hogy már csak az orvos tud rajtunk segíteni, receptfelírás révén hozzá tudunk jutni a vélt csodaszerhez, ami megoldja azt a problémát, amiért vettük a fáradságot, hogy meglátogassuk a házi orvosunkat, vagy más szakrendelést. Ténylegesen miért is megyünk orvoshoz? Mit várunk, mit remélünk ettől a vizittől? Számos …

Érdekel a cikk folytatása? »

A fényterápia története I.rész

A fény elengedhetetlen alapfeltétele az életnek, amely már évezredek óta ismert kapcsolattá fejlődött ki az emberi civilizációval. A Napból áradó nagy energiát, a fényt, az emberi szem számára érzékelhető elektromágneses hullámoknak a látható tartományaként nevezzük. Másodpercenként 300.000 km-es sebességgel halad tova az éterbe. Tágabb értelemben a fényjelenségek közé sorouljuk az …

Érdekel a cikk folytatása? »

Önmagunk hitbeli figyelme

Ez egy olyan tudomány mely már több ezer évre visszamenőleg nyúlik vissza amelyre támaszkodik természetesen a mai tudományok mellett. Összefogó gyógyítási mód mely a betegségek legyőzését az emberi szervezet önmagát való gyógyítását és védekező rendszerét próbálja összehozni. Ezt főként a táplálkozásunk életmódunk megváltoztatásával akarja próbálja elérni. Ez is hasonló a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hit vagy tudomány?

Sokféle megközelítés létezik a homeopátiáról magáról mind a vallás és hit, illetve a tudomány szilárd világában. Hogy jön ide a vallás? Nos ez a kérdés gondolom sokunkban felmerült, pedig eléggé egyszerű a magyarázat. Mi energiákról beszélünk ez esetben: pozitív és negatív energiákról, csakrákról, energiapontokról, energiaközpontokról, melyek lehet, hogy igazak, de …

Érdekel a cikk folytatása? »

Szent-Györgyi Albert és a C-vitamin

Ki ne ismerné Szent-Györgyi Albert, a C-vitamin feltalálójának nevét? Pontosabban nem is feltalálója volt Ő ennek az értékes vegyületnek, hanem felfedezője, hiszen addig is tudtak róla, csak kivonni nem tudták nagyobb mennyiségben. Azonban vajmi kevesen tudják azt, hogy milyen érdekesnek mondható körülmények között jött rá a fő tartalmazó növényre. A …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az ókori görög filozófia

Az ókori görögök az i. e . 5. században a kultúra területén olyan maradandót alkottak, mely ma is csodálattal tölti el a világot. A görögök voltak az elsők, akiknél kialakult a filozófia. Tudomány és filozófia nem vált el náluk egymástól, gondolkodóik polihisztorok voltak, a tudományok és filozófia területén is átfogó …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hogyan hat a tévé a gyermekekre?

Joshua Meyrowitz szociológus szerint a televízió elmossa a gyermek és felnőttkor határvonalát. Pár évtizeddel ezelőtt a gyerekek a legtöbb családban szinte semmit sem tudtak a felnőttek bizonytalanságairól, félelmeiről, szexuális tevékenységéről, a szülővé válás gondjairól, manapság viszont a felnőtteknek szóló televíziós műsorok görbe tükrén át úgyszólván belülről szemlélhetik a felnőttek világát. …

Érdekel a cikk folytatása? »

A szociológia története

A szociológia, mint önálló, saját témakörrel, elméletekkel és módszertannal rendelkező tudományág a 19. században született meg. Kiváltó okai között szerepel a gyors iparosodás, a társadalmi problémák, az urbanizáció, a nyomor, bűnözés, családok felbomlása, és összességében a hagyományos gondolkodásmód megváltozása. Az első szociológusok ebben a társadalmi környezetben jelentek meg és a …

Érdekel a cikk folytatása? »

A gőzgép kifejlesztésének előfeltétele

Ideálisnak nevezzük a gázt, ha a molekulák között fellépő erők és a molekulák saját térfogata elhanyagolható! Ez a felismerés a gőzgép kifejlesztésének egyik előfeltétele volt. Thomas Savery és Denis Papin kísérleteinek eredményeképpen a XVII. század második felére elkészült Thomas Newcomen szerkesztésében az első használható légköri dugattyús gőzgép (1711), Ivan Polzunov …

Érdekel a cikk folytatása? »