Kezdőlap / Tudomány / Fertőző betegségek

Fertőző betegségek

A részletes járványtan egyenként foglalkozik a fertőző betegségekkel. Feladata, hogy minden egyes betegség járványfolyamatát tanulmányozza, tisztázza az erre ható tényezőket, s ezek alapján állapítsa meg a megelőzés és a védekezés módjait.
A fertőző betegségek járványtani vizsgálatában különböző módszerek használatosak. Ezek közül a következőket említjük meg:
a) A leíró (deskriptív) epidemiológia a fertőző betegségek járványtani vizsgálatának első lépése. Leírja azokat a körülményeket, amelyek között egy betegség a népességben előfordul. Az adatok tartalmazzák a betegség gyakoriságát, időbeli, földrajzi és települések szerinti megoszlását, a betegek jellemzőit életkor, nemek, foglalkozás, családi állapot, szociális-gazdasági helyzet stb.
szerint.
b) Az elemző (analitikus) epidemiológia a fertőző betegségek előfordulásában
feltételezhetően szerepet játszó tényezőket vizsgálja és értékeli. Megítéli védőoltási eljárások, vagy más megelőző és védekező eljárások hatékonyságát stb.
c) A kísérletes (experimentális) epidemiológia különböző tényezők befolyását vizsgálja előre megtervezett kísérletekben az expozíciónak (hatásnak) kitett és attól mentes népességben. A vizsgálatokat elsősorban kísérleti állatokon végzik. Végezhetők ilyen vizsgálatok embereken is, pl. valamely betegség előfordulási gyakorisága oltott és nem oltott (az oltott személyekkel teljesen azonos korú, nemű, szociális helyzetű stb.) ún. kontroll népességben. Az embereken végezhető vizsgálatoknak szigorú etikai feltételei vannak, azoknak semmiféle káros hatása nem lehet.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Védekezés a kullancs ellen

A kullancsot minél előbb el kell távolítani a bőrből mielőtt még, elkezdene fertőzni. A kivételekor …

Leave a Reply