Kezdőlap / Művészet és kuktúra / Gasztronómia / Gyufaszál tészta, mely nélkül nem bajai a halászlé

Gyufaszál tészta, mely nélkül nem bajai a halászlé

4 tojás és annyi liszt kell hozzá, amennyit a tojás felvesz. A tojásokat és a lisztet kemény, de nyújtható tésztává kell gyúrni. Ha túl keményre sikerülne, kicsi vízzel lehet rajta segíteni. Nyújtófával szép kerekre kell nyújtani olyan vastagságúra, mint egy gyufaszál. Ha kicsi a gyúródeszka, akkor a kigyúrt tésztát el lehet felezni és két darabban is ki lehet nyújtani.
Akkor jó a tészta állaga, ha lisztezni alig kell, még sem ragad. A kinyújtott tészta sima, széle nem repedezett, szép sárga a falusi tojástól. A konyharuhára, vagy konyha abroszra kiterítve hagyjuk szikkadni. Vigyázni kell arra, hogy ne nagyon száradjon meg, mert törni fog és nem lehet szép metéltre vágni.
Ha tapintásra érezni lehet, hogy kezd a széle száradni, akkor kicsit meg kell lisztezni, majd a nagy kerek tésztából gyufaszál hosszúságának megfelelő széles csíkokat kell vágni. Kb. 4 csíkot egymás tetejére kell helyezni és jó éles késsel gyufaszál vastagságúra el kell metélni. Innen ered a tészta elnevezése, mert hossza, szélességes és vastagsága olyan, mint a gyufaszál. Ha nagyon jó tésztát sikerült gyúrni, és megfelelő ideig hagytuk szikkadni, akkor metéléskor, a tésztaszálak egyenesek maradnak, nem ragadnak egymáshoz, hanem szépen egymás mellett peregnek a kés mellett gyúródeszkára.
Ha az összes tésztát felvágtuk, akkor egy nagyobb edénybe vizet kell forralni, melybe egy teáskanál sót kell tenni. Ha felforrt a víz tegyük bele a metéltet és keverjük meg. Amikor a tészta főni kezd, feljön a víz tetejére. Többször meg kell keverni és meg kell nézni, hogy a tészta közepe át főtt e. Vigyázni kell arra is, hogy ne főjön túl soká, mert akkor elázik és ragacsos lesz. Szedjük ki a tésztát szűrőkanállal a főzővízből és öblítsük le legalább kétszer. Akkor jó, ha az öblítő víz már nem zavaros a liszttől. Szűrőkanálban csepegtessük le, majd tegyük egy tálba, melyet a tálalásig fedjük le, hogy ne száradjon.
A tésztát a halászlé főzés előtti napon is el lehet készíteni. Ez esetben a metéltre vágott tésztát, konyharuhán hagyjuk száradni. Ezt a száraz tésztát kifőzhetjük pár nappal később is, ilyenkor azonban kicsivel hosszabb a főzési ideje.

Kapcsolódó fórumok:

Ezt mindenképpen olvasd el!

Miso

A miso (miszo) egy gazdag, sós fűszer, ami a japán konyha nélkülözhetetlen eleme. A japánok …

Leave a Reply