Kezdőlap / Egészség és fitness / Betegségek / Krónikus májgyulladás és májzsugorodás (krónikus hepatitisz és cirrózis) étrendje

Krónikus májgyulladás és májzsugorodás (krónikus hepatitisz és cirrózis) étrendje

A betegség gyógyélelmezésében a fehérje- és szénhidrát gazdag étrendet adjuk. Az étrend energiaértékét 12 600-14 700 kJ (3000-3500 kcal) kell emelni, ha a beteg közben dolgozik is. Az étrendben adjunk 110-140 g fehérjét, ennek felét állati eredetű fehérjéből. Zsírból 1 g-ot adhatunk testsúly kg-onként, de a napi fogyasztás semmi esetre se haladja meg a 100 g -ot.
Szénhidrátból annyi szükséges, amennyi biztosítja a májsejtek glikogénkoncentrációjának fenntartását és a megfelelő energiamennyiséget is. Ez kb. 350-500 g. A szénhidrátmennyiség biztosítása a beteg étvágytalansága miatt okoz nehézségeket. Burgonya, rizs, dara, levesbetétek, keksz, változatos formájú és ízű péksütemények, méz segítségével kisebb mennyiségű étellel kell és lehet a szükségletet fedezni. Átmenetileg a szőlőcukor (krumplicukor) adása is megfelelő. A fokozott szénhidrátbevitel miatt külön gondot kell fordítani a megfelelő B,-vitamin-szükséglet fedezésére is.
A máj krónikus betegségeiben a vér és a máj fehérjetartalma csökken, a máj elveszti fehérjefelépítő képességét. Bőven adott fehérje a táplálékban ilyenkor alkalmassá teszi a májat, hogy ellenálljon a hepatotoxikus anyagok hatásának.
Az alkoholfogyasztás szigorúan tilos krónikus betegségben is. A sok cellulózt tartalmazó és puffadást okozó ételeket a meteorizmus elkerülése végett hagyjuk ki az étrendből. Fontos, hogy a diéta ne legyen merev, ezért mindig vegyük tekintetbe a beteg ízlését. Ha a beteg étvágytalan, úgy a diétát ízérzetének megfelelően változtassuk. Tartsuk mindig szem előtt, hogy a betegek hosszú ideig élnek ezen a diétán, és ezért fontos, hogy azt változatosan készítsük el.

Kapcsolódó fórumok:

Ezt mindenképpen olvasd el!

Skarlát

A skarlát lázzal járó fertőző, sőt ragályos betegség, amelyet jellegzetes bőrkiütés kísér. ehhez gyakran társul …

Leave a Reply