Kezdőlap / Építőipar / Építész tervezés / Svájc építészeti csodái

Svájc építészeti csodái

A bázeli székesegyházat a 13. században egy korábbi Karoling épület föl emelték, majd egy évszázaddal később toldották meg a karcsú homlokzati tornyokkal. Az úgynevezett Gallusz-kapu a német nyelvterület egyik legfigyelemreméltóbb alakzatos kapuja. Az északi oldalhajóban helyezték el a holland humanista, Rotterdami Erasmus (kb. 1465-1536) földi maradványait.
A legtökéletesebb bencés eszmények alapján megtervezett Sank Gallen-i Fejedelmi apátság 1983 óta a kulturális világörökség része. A kolostort 1755 és 1767 között Peter Thumb (1681-1766) és Johann Michael Beer (1696-1780) építette újjá. A Thumb által emelt világhírű könyvtár párját ritkító, pompás helyiség. A templom a barokk kor egyik legnagyobb és legjelentősebb egyházi építménye.
A Rudolf Steiner (1861-1925) által tervezett dornachi Második Goetheanum az Általános Antropozófiai Társaság székhelyéül szolgál. Az építmény igen mozgalmas, a konvex és konkáv felületekből, a fényből s az árnyékból organikus formák keletkeznek, amelyek az antropozófia szellemiségét tükrözi. Az 1000 ülőhelyes nagyteremben euritmia bemutatókat és színházi előadásokat tartanak.
Mogno települését 1986-ban lavina temette maga alá, tíz évvel később pedig turisták tömegei lepték el. ennek oka a Mario Botta (1943-) által 1992 és 1994 között építtetett San Giovanni Battista templom. Az ellipszis alapra emelt, váltakozó pecciai márványrétegekből és Valle Maggiai gránitból készült építményt üvegből és vasból álló tető zárja, amely az épület belsejébe csodálatos fényjátékot varázsol.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Norvégia építészeti csodái

Számos építészeti remekmű díszíti Norvégia országát, ezek közül kiemelendő a legnagyobb és leglenyűgözőbb Heddali fatemplom. …

Leave a Reply