Kezdőlap / Egészség és fitness / Betegségek / Az idült vesegyulladás (krónikus glomerulonefritisz) étrendje

Az idült vesegyulladás (krónikus glomerulonefritisz) étrendje

Az idült vesegyulladás étrendi kezelésében a cél kitolni az időpontot, amikor a teljes veseelégtelenség bekövetkezik. Szigorú étrendi megszorítás nem szükséges, mert csökkenti a beteg életkedvét, és amellett hiánytartalmak kifejlődéséhez vezethet. A gyakran javasolt szigorú só- és fehérjementes étrend semmiképp sem helyes.
A fehérjét akkor kell megszorítani, ha a maradéknitrogén emelkedett. Napi 2-3 g konyhasó is engedélyezhető, amit leghelyesebb az étel elkészítése után felületi sózásra használni.
Az idült vesegyulladás súlyosabb formáinak diétás kezelésében célszerű 1-1 gyümölcs- vagy cukornap beállítása.
Ha a vesék működése annyira romlik, hogy sem elégséges vizeletet kiválasztani, sem pedig hígítani és koncentrálni nem képesek, az étrendet is meg kell változtatni. Ilyenkor a folyadékot és a sót megvonni nem lehet, mert ilyen esetben a szervezet sószegénnyé válik, kiszárad. A vese ugyanis csak üríti bizonyos mennyiségben a szervezet sóit – már nem tud a bevitelhez alkalmazkodni – és a sókiürítéssel együtt jár a folyadékkiürülés is. A fokozott folyadékveszteség következtében pedig a szervezet az exszikkózis állapotába jut. A napi étrendben tehát 5-6 g konyhasót adunk.
A konyhasó mellett a megfelelő folyadékbevitelről is gondoskodni kell. A folyadéktöbblet célja az, hogy a visszatartott oldott molekulákat a beteg vese kiüríthesse.
A diéta összeállításának szempontjai
A fehérjefogyasztás nagymérvű korlátozására akkor van szükség, ha a vese rosszul választja ki az anyagcseretermékeket. A diéta fehérjetartalmán az összfehérje-mennyiséget értjük.
Fokozott ödémakészség vagy ödéma esetén csökkentjük az étrend konyhasótartalmát.
A folyadékigényt két tényező határozza meg: a 24 órás vizelet mennyisége és a bőrön történő folyadékveszteség.
A fűszereket nem tiltjuk teljesen. Az étel legyen ízletes, az erős fűszerek kivételével minden fűszert felhasználhatunk.
E szempontok alapján a diéta összeállítását a következő szempontok szabják meg:

1 . fehérjetartalom ellenőrzése, 2. konyhasó csökkentése, 3. folyadékbevitel ellenőrzése, 4. mérsékelt fűszerezés.

Kapcsolódó fórumok:

Ezt mindenképpen olvasd el!

Skarlát

A skarlát lázzal járó fertőző, sőt ragályos betegség, amelyet jellegzetes bőrkiütés kísér. ehhez gyakran társul …

Leave a Reply