A 2-es típusú cukorbetegségnél a tünetek akár évek, évtizedek alatt, az egyén tudta nélkül következnek be. Sok ember napjainkban nem is tudja, hogy cukorbeteg, így ez a legveszélyesebb típus. A cukorbetegség ezen fajtája általában felnőttkorban alakul ki azoknál az egyéneknél, akik hajlamosak rá, továbbá azoknál, akik egészségtelen életmódot folytatnak. Napjainkban akár már a túlsúlyos gyermekeknél is kialakulhat.
A betegség ezen fajtájában szenvedőknél a szervezet termel inzulint, viszont már nem tudja egyensúlyban tartani a szervezet cukorfelhasználását. Míg az 1- es típusú cukorbetegségre a súlyveszteség, addig a 2- es típusúra az elhízás jellemző.
A már kialakult 2- es típusú cukorbetegséget meggyógyítani már nem lehet, ellenben kalóriaszegény étkezéssel, rendszeres testmozgással, valamint súlycsökkentéssel szinten lehet tartani, meg lehet előzni az esetlegesen tovább romló állapotot, valamint súlyosabb tünetek kialakulását. A tünetek időben történő felismerése után érdemes azonnal szakorvoshoz fordulni, aki esetlegesen egy étkezési tanácsadóval együttműködve meg tudják előzni az esetleges későbbi súlyosabb szövődmények kialakulását. Rendkívül fontos a további jó eredmény eléréséhez a szigorú diéta, a rendszeres testmozgás.
Tünetei lehetnek: – igen erős késztetés folyadékbevitelre,
- erős késztetés még több táplálék bevitelére a szervezetbe,
- a szokásosnál sűrűbb, nagyobb mennyiségű vizeletürítés, amely a felhalmozódott cukor kiürülése miatt következik be.
- egyes esetekben látáscsökkenés, amely amiatt alakul ki, hogy a túlzott mennyiségben felgyülemlett cukor ürítéséhez szükséges vizet a szem sejtjeitől is elvonja,
- az egyén ingerültebb viselkedése,
- sérülés esetén a sebek, gyulladt területek lassú gyógyulása,
- bizonyos testrészek, így a hónalj, nemi szervek gombásodása, ezáltal erős viszketés alakul ki,
- esetenként szexuális problémák kialakulása.
Kutatók kísérletekkel igazolták, hogy a szervezet cukorháztartására rendkívül nagy hatással lehetnek bizonyos típusú gyógyszerek.
A 2- es típusú cukorbetegségben szenvedő nők hajlamosabbak a hüvelyi fertőzéses megbetegedésekre.
Hosszú távú tünetei a cukorbetegségnek az érelmeszesedés által bekövetkező tünetek. Általában ez vezethet a szívinfarktushoz, de akár a vese és a látás romlását is okozhatja az érelmeszesedés. Súlyosabb esetben akár vakság is kialakulhat.
Az alsó végtagok ereinek elmeszesedése a vér ellátásának zavarát, idővel pedig a végtagok elhalását okozhatja. A szövetek elhalása általában a lábujjakban kezdődik, majd halad felfelé, amennyiben a beteg nem kap időben szükséges kezeléseket, a végtagok elvesztéséhez, amputálásához vezet.
Dialízisre akkor kerül sor, amikor a veseműködés romlása a végső stádiumba jut el, ekkor már krónikus veseelégtelenség alakul ki.