A halálos betegségek kezelésének újabb reménysugarát csillantották meg az őssejtekkel foglalkozó tudósok. A mikroszkópikus képeik alapján, mint fényes csillagok ragyognak a fekete-fehér galaxisban a mágikus emberi embrionális őssejtek. Vannak akik szemében a gyógyír lehetőségét ragyogtatják meg, és vannak akik nem hisznek bennük. Ezek az apró pöttyök a tudomány, a vallás és a politika világában is heves viták kereszttüzében állnak.
Különleges képességük, hogy mintegy 200 különböző, az emberi testet alkotó sejtekké képesek differenciálódni . Néhány évvel ezelőttig, kutatások sora világított arra, hogy milyen nagy mértékben irányíthatóak az őssejtek. De újabb tanulmányok arra jutottak, hogy nem feltétlenül az embrionális őssejtek fogják a legyőzhetetlen betegségeket megfékezni, hanem az úgynevezett felnőttk őssejtek, melyek egyébként mindenkinek minden szervében jelen vannak, és várnak arra a pillanatra amikor szükség lesz rájuk. Természetes körülmények között kicsi a szöveti eloszlásuk, de a remény bennük van.
A kutatók évek óta reménykedtek abban, hogy a hasnyálmirigyben felelhetőek olyan őssejtek, amelyeket kezelve, inzulin termelő ß-sejtekké alakíthatóak. Sajnos Doug Melton a Harvard Egyetem egyik biológusa minden reményt szertefosztva jelentette be, hogy a hasnyálmirigyben semmilyen felnőttkori őssejtet nem talál.
Ekkor szerencsés módon a Minnesota Egyetem egyik kutatója Dr. Catherine Verfaillie különös eredményre bukkant. Olyan egyedi viselkedésű felnőtt őssejtekre bukkant, amely magán hordozza az embionális jegyeket is, vagyis nem csak a megtalált szövet sejtjeivé, hanem az egész testben fellehető bármely sejttípussá képes átalakulni. Jelenleg is folyanak a vizsgálatok, melyeket csak nehezít, hogy a sejtek rendkívül érzékenyek és nehezen szaporodnak. A felbecsülhetetlen őssejtekre egy csontvelőben bukkantak. De találtak már egerekben, patkányokben és emberben is. A kutatók még nem biztatnak senkit, de feltételezhető, hogy hamarosan elképesztő eredményeket láthatunk.
Az ígéretes eredmények ellenére azonban találunk olyan szempontokat, amelyek miatt az őssejt-kutatás nem korlátozható csupán a felnőtt őssejtekre. Egyrészt nem minden felnőtt szövetben vannak őssejtek,és nagy az esélye annka, hogy számos szövetből nem is fognak előkerülni. Például a szívben vagy a hasnyálmirigyben. Másrészt a felnőtt szövetek őssejt elosztlása igen kicsi, így nagyon nehéz azonosítani és kinyerni őket. Ráadásul a felnőtt őssejtek osztódási képessége az embrionális sejtekénél kisebb. Mindezek miatt egy gyors sejtterápiás beavatkozáshoz nem használhatóak, így számos akut betegséget nem lesznek képesek gyógyítani. Továbbá ha genetikai eredetű betegségben szenved a páciens, akkor a beteg őssejtjei is feltéhetőleg hibásak. Így sejtterápiára nem alkalmazhatók. Ezenfelül a felnőtt őssejtek genetikailag már nem olyan értékesek, mint embrionális társaik. Ennek oka, hogy a szervezet élete alatt bennük is felhalmozódnak a (külső és belső) környezeti hatások miatt kialakuló elváltozások, mutációk. Mivel a felnőtt őssejtek az embrionális őssejtekhez képest már differenciáltabbak, nem alkalmazhatók alapvető embriológiai kutatásokra, amelyek fontosságát már korábban említettük.
Ma még nem eldöntött kérdés, mennyire lesznek használhatók a felnőtt őssejtek a sejtterápia széles körű alkalmazására. A legésszerűbb megoldás, ha a felnőtt és embrionális őssejtek vizsgálatával szerzett kutatási eredmények állandó összehasonlításával megpróbáljuk minimálisra csökkenteni az embrionális őssejtek felhasználását, s csak ott alkalmazzuk őket, ahol ez feltétlenül szükséges.
Címkékembrionális őssejtek felnőtt őssejtek őssejtek
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …