A geotermikus energia hasznosítása során a Föld belsejéből származó hőt használjuk fel. A Föld belsejében átlagosan 30 °C-kal növekedik a hőmérséklet minden megtett kilométerenként. 1992-ben a geotermikus energiafelhasználás 80-90 ezer tonna kőolaj elégetésével keletkező energiát helyettesített csak Magyarországon. A geotermikus energia megújul, kifogyhatatlan, de termálvíz formájában nem kiapadhatatlan. Olcsó energiát jelent és a levegőt sem szennyezi.
Spanyolország a legnagyobb geotermikus energiahasználó. Magyarországon is nagy mennyiségben használják a geotermikus energiát, nagymértékben a termálfürdőkben. A geotermikus fűtés felszerelése körülbelül 5 év alatt megtérül. Hazánk rendkívül előnyös helyzetben van, mivel itt a termálvíz 2km mélyen akár 120°C-os is lehet.
A geotermikus energia kitermelésének módja a következő: A feltörő termálvizet gáztalanítják, részben sótlanítják, majd a felhasználási helyére juttatják. A lehűlt vizet pedig visszavezetik valamilyen vízáramba vagy vízgyűjtőbe. Ha hiányzik a vízutánpótlás, akkor a termálvíz nyomása idővel csökkenni fog. Ezután használhatnak szivattyút a víz felszínre hozására, vagy a lehűlt vizet visszasajtolhatják a talajba, ezzel fenntartva a víz nyomását.
A legtöbb vulkán az Egyesült Államokban van. Itt 133 darab található, melyeknek teljesítménye 23000MW. Őket követi Japán 20000, Indonézia 16000, a Fülöp-szigetek és Mexikó 6000, és Izland 5800MW-al.
Magyarországot nevezik a geotermikus világhatalomnak is, mivel a föld alól felfelé áramló hőenergia tekintetében kiváló helyi adottságokkal rendelkezünk.
Címkékgeotermikus energia hőenergia megújuló energiaforrás termál termálvíz
Ezt mindenképpen olvasd el!
Válaszúton
Megújuló energiaforrás olyan energiaforrások közös neve, melyek egy jellemző időciklus alatt újra termelődnek, illetve a …