Csaknem mindenki megtapasztalja életében legalább egyszer a gerinccel összefüggő, akut, elsősorban derék-, nyaki vagy vállfájdalmat. Akik pedig már észlelték magukon, azok 20 százalékánál a leggondosabb orvosi eljárás és kezelés ellenére sem szűnnek meg vagy gyakorta visszatérnek a panaszok. Vajon mi az oka annak, hogy szakmailag megfelelőnek tartott orvosi segítség – műtét, gyógyszeres és fizikoterápia – nem hoz enyhülést? Mikor beszélünk „failed back szindrómáról”, a gerinc krónikus fájdalmáról?
Egy 1997-ben végzett amerikai megfigyelés során 34 ezer egészséges személynél kimutatták, hogy szoros az összefüggés a pszichoszociális problémák és a fájdalom későbbi kialakulása között.
A kérdés hazai kutatására és a betegek pszichés kezelésére a 90-es évek közepén Magyarországon is sor került. Az egyik budapesti kórház gerincgyógyászati és rehabilitációs osztályán megalakult egy pszichológusból, mentálhigiénikusból és pszichiáterből álló munkacsoport. Amikor először kezdtek el foglalkozni a betegek pszichoterápiás és pszichofarmatológiai kezelésével, gyakran találkoztak azzal a véleménnyel: „nem elég, hogy fáj a hátam, még bolondnak is néznek!” Pedig a tapasztalatok szerint a krónikus gerincfájdalomban szenvedőknél a lelki tényezők (gyász, válás, anyagi, erkölcsi veszteségek stb.) és a szervi panaszok között szoros az összefüggés. Általában azok jelentkeznek fájdalomtünetekkel, akik túl sok terhet viselnek, akik – jelképesen – többet hordanak a hátukon, mint amennyit elbírnak. Nem véletlen tehát, hogy szervszimbolikával kifejezve: a hátuk kezd el fájni. Néhány tünet tartós jelenléte elősegítheti a krónikus fájdalom kialakulását. Ilyen többek között a hosszú ideje fennálló alvászavar, a szorongás, a depresszió. Ha a „megszokott” szorongásos tüneteken kívül éjszaka arra ébred, hogy feszes az állkapcsa, álmában a fogát csikorgatja, sokat forgolódik, feszes a válla, merev a nyaka, ezek mind a belső feszültség fokozódását jelzik.
A testi szorongás a gerincoszlop melletti izomzatot a szó szoros értelmében megfeszíti. Ez vezet az izomeredetű fej- és derékfájáshoz. Mivel ezek az izmok nagyon érzékenyek és akaratlagosan nem befolyásolhatók, ezért a krónikus feszültség idült izomreumatizmust okozhat, hosszútávon pedig a gerincoszlop is sérülhet.
Pszichoterápiás segítségnyújtás csak a páciens beleegyezésével és pszichológiai állapotfelmérés után indulhat. Tapasztalatok szerin nagyon hatékony a relaxáció, mert az izmok ellazulásán túl specifikusan fájdalomcsillapító anyagok szabadulnak fel a beteg szervezetében.
A fájdalom elsősorban a beteg viselkedésében nyilvánul meg, panaszkodik a környezetének, érzékenyebb a lelke. Ha a környezet szánakozó, nem segíti a pácienst, hanem még kiszolgáltatottabbá teszi. A pszichoterápia abban is segíti a beteget, hogy másfajta kifejezési formákat találjon szenvedéseinek kimutatására. A terápia rendszeres 1-1,5 órás foglalkozásokon nyújt lehetőséget arra, hogy a beteg megszabaduljon a félelmektől, könnyebben viselje a magány, a túlterheltség okozta problémákat.
Címkékalvászavar gerincizomzat lelki bajok pszichoterápiás segítség relaxáció szorongás testi fájdalom
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …