Összege 2011-ben azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével (bruttó 28.500 Ft -, ikergyermekek esetén dupla összegű 57.000 Ft). Töredékhónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár. Az ellátás időtartama 10 % nyugdíjjárulék levonása mellett, szolgálati időnek számít. Nyugdíjas igénylő esetén nem vonnak nyugdíjjárulékot.
A jogosultságot illetően:
Jogosult a SZÜLŐ, amennyiben:
A saját háztartásában élő gyermek tartósan beteg, illetve a 2011. január 1-től hatályos rendelkezés szerint a gyermek 3. életéve előtt.
Jogosult a NAGYSZÜLŐ, ha:
A gyermek első évét betöltötte, gondozását, nevelését a nagyszülő látja el, tartós betegség, illetve súlyos fogyatékosság esetén a gyermek 10. életévének betöltéséig.
A nagyszülő csak a szülő jogán, azaz csak akkor kaphatja, ha a szülőnek is járna!!!
GYES mellett dolgozni?
A szülő, a gyermek 1 éves kora után heti 30 órát dolgozhat, de az időkorlát nem vonatkozik arra, ha a munkavégzés az otthonában történik, illetve ha a gyermek tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos.
A nagyszülő, a kicsi 3. életévét követőn heti 30 órát, vagy ha otthon végez munkát, akkor akármennyit dolgozhat.
Vállalkozhat-e a kismama a GYES alatt?
GYES-en lévő kismamák a pici egy éves koráig nem folytathatnak keresőtevékenységet.
A kicsi egy éves kora után viszont időkorlátozás nélkül, bármilyen jogviszonyban dolgozhatnak. Tehát ekkor visszamehetnek dolgozni, vagy egyéni vállalkozásban, társaságban is közreműködhetnek úgy, hogy amellett még a gyermek 3 éves koráig a GYESt is folyósítja számukra az állam.
(Gyesen lévő nagyszülő esetén más a helyzet. Ilyenkor a nagyi keresőtevékenységet csak a gyermek 3 éves kora után végezhet, és akkor is csak napi max. 4 órában. Azonban ha a munkavégzés otthon történik, akkor időkorlátozás nélkül)