Az émelygést és a hányingert többféle tényező válthatja ki, s kezelésük az éppen aktuális októl függ. Az biztos, hogy bármennyire is háborog a gyomrunk, nem szabad meghánytatni magunkat a gyors megkönnyebbülés érdekében.
Az émelygés és a hányinger rendkívül kellemetlen, kínzó érzés, amely gyakran hányással végződik. Bár kézenfekvőnek tűnhet azt gondolni, hogy oka kizárólag az emésztőrendszer valamilyen megbetegedése, de más okokra is visszavezethető a hányinger megjelenése.
Az agyban, azon belül a nyúlt velőben elhelyezkedő hányásközpontot több különböző helyről érkező inger is aktiválhatja. Ilyenek a tápcsatorna, az egyensúly érzékelő rendszer valamint a felsőbb agyi központok. A hányingert kiválthatja tehát gyomorrontás, gyomorhurut, agyrázkódás, szívinfarktus, a terhességgel járó élettani változások, rákos megbetegedések, kemoterápia, gyógyszerek, valamint sokaknál egyszerűen lelki okokra vezethető vissza, mint például az undor vagy a szorongás.
Ha a hányinger hányáshoz vezet, a szervezet rengeteg sót és folyadékot veszít, s ez akár a kiszáradás veszélyével is fenyegethet. Ha már napok óta émelygünk, ha sokat hányunk, ha a távozó gyomortartalom véres, valamint ha nem tudunk enni és inni, feltétlenül forduljunk orvoshoz. A szívrohamot időnként hányinger kíséri, ezért is fontos odafigyelnünk az egyéb jelentkező tünetekre is.
Ha éhesek vagyunk, próbáljunk pirítóst, kekszet fogyasztani. Kerüljük a zsíros ételeket, amint kicsit jobban vagyunk, igyekezzünk fehérjét is magunkhoz venni, például csirkemell formájában.
Amikor jelentkezik a hányinger, lehetőség szerint feküdjünk hanyatt, hideg vizes borogatást is alkalmazhatunk a homlokunkon. Mindenféle mozgás csak újra kiválthatja a hányingert. Pótoljuk a folyadékot és figyeljük testünk jelzéseit.
Címkékbetegség folyadék hányás hánytatás kiszáradás
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …