Maga a placebo szó latin eredetű, és annyit jelent, hogy tetszeni fogok. A placebo tehát olyasvalami, amiről elhiszik azt, aminek mutatja magát, tehát hogy hatékony gyógyszer. Alakja, színe, nagysága és íze megegyezik a valóban hatékony orvosságéval, viszont teljesen hatástalan anyagból áll. A placebókat leginkább a klinikai gyógyszer-kivizsgálásoknál használják, amelyekkel egy hatóanyag hatékonyságának mértékét vizsgálják. A kettős vakkísérletekben sem az orvos, sem a beteg nem tudja, ki szedi a vizsgált hatóanyagot és ki az állgyógyszert. Roppant érdekes az eredménye azoknak a teszteknek, amelyek szerint egyes betegségekben a placebót kapott páciensek mintegy 40 százaléka javulásról számol be. Ennek oka ma még teljesen tisztázatlan.
Gyakorlati szempontból elsősorban két gyógyító irányzat aknázza ki a placebo hatást. Az egyik a homeopátia, amely a hatóanyagokkal rendkívül nagy hígításban dolgozik. Sok esetben csak néhány molekulányi hatóanyagot vagy még annyit sem tartalmaz a homeopatikus orvosság. Annak ellenére, hogy az alacsony adagolás alapján a gyógyszer egyértelműen hatástalan, az így kezelt betegek mintegy 30 százalékánál javulás következik be. A pszichoszomatika az a másik terület, amely mélyebben foglalkozik a placebókkal.
Végül is a páciens személyisége dönti el azt, hogy egy placebo kifejt-e hatást vagy sem. Időközben persze már az is kiderült: nagyban függ a szituációtól, hogy valaki képes-e a placebóra pozitívan reagálni. Ez pedig nagy mértékben függ attól, hogy az orvos mennyire tudja meggyőzni a beteget az állítólagos hatástól.
A placebohatás biológiai alapját valószínűleg a psziché, a hormonok és az idegrendszer közötti összjáték határozza meg.
Címkékbeteg gyógyszer hatóanyag orvos placebo
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …