A klimax első jele a havi vérzés elmaradása. Míg ötven évvel felett átlagosan 46 éves korban maradt el a nők vérzése, addig ina sokan még 50 éves korban is menstruálnak. Mindez az életkor meghosszabbodásával és az egészséges életvitellel van összefüggésben. A nemi szervek még kb. 10-15 évig változatlanul működhetnek. Jellegzetes elváltozás viszont a petefészek megkisebbedése és benne a kötőszövet felszaporodása.
A változás korával járó panaszok oka a petefészek hormontermelésének – és ezen belül elsősorban a tüszőhormonok termelésének – megszűnése. A petefészek működésének kialvása azt jelenti, hogy a működés nem áll le teljesen, rendszertelen időközökben még jelentkeznek vérzések a vérzésmentes szak beállta előtt. A menstruációt illető változás többnyire abban mutatkozik meg, hogy a vérzés bővebb és hosszabb ideig tart. A tulajdonképpeni klimaxos tünetek a menstruáció teljes elmaradása után jelentkeznek. A nők egyharmadánál szinte észrevétlenül zajlik le ez a periódus! A többiek hőhullámra, szédülésre, fejfájásra, heves szívdobogásra panaszkodnak. Ugyanekkor kedvezőtlen változások mutatkozhatnak a lelki életben, azaz jelentkezhetnek a pszichés tünetek: félelem, feszültség, idegesség, álmatlanság, lassúbb gondolkodás. A vérzészavarok mellett ezek a neurovegetatív tünetek viszik leggyakrabban orvoshoz a klimaxos nőket.
Tünetegyüttesek: Hőhullámok, izzadási rohamok, szédüléses panaszok.
Ezeken a jellegzetes tüneteken kívül még előfordulhat: fejfájás, emésztési zavar, főleg székrekedés, szapora szívműködés, alvászavar, időjárás-változás iránti fokozott érzékenység, valamint fáradékonyság, gyengeségérzés.
Címkékcsalád fogamzásgátlás kapcsolat klimax menstruáció női problémák szerelem szex
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …