Kezdőlap / Otthon és család / Kertészkedés / A kordonművelések ismertetése

A kordonművelések ismertetése

A kordonművelések közös jellemzője , hogy mindegyiknek van többé-kevésbé függőleges törzse és vízszintes karja. A függőleges törzsek és vízszintes karok száma és magassága szerint a kordonművelésnek számos változata ismert. Leggyakoribbak az egy tőketörzsből és egy kordonkarból álló tőkeformák. A tőketörzs magassága szerint alacsony (60 cm alatt), középmagas (60-90 cm) és magas művelésről (90 cm felett) beszélhetünk. A különböző kordonművelésű tőkék nevelésének alapelvei teljesen azonosak. Az alacsonyabb kordonművelések kialakítása a méretkülönbségek miatt valamivel gyorsabb lehet, mint a magasabbaké, de ez nem törvényszerű. Akár ősszel , akár tavasszal ültetünk, a vesszőt 1-2 világos rügyre vágjuk vissza. A második évben a vesszők közül egyet kiválasztva, azt két rügyre metsszük azért, hogy erős hajtások fejlődjenek. A feleslegessé vált vesszőket csonk nélkül, tőből eltávolítjuk! A törzs és a kar nevelését már hajtáskorban, zölden megkezdhetjük. Ilyenkor két hajtást hagyunk a tőkén és közülük az egyikről , lehetőleg az alsóról folyamatosan eltávolítjuk a hónaljhajtásokat. A legjobb megoldás, ha még zsenge állapotban kézzel kicsipkedjük .Gondoskodni kell a hajtás egyenes vezetéséről is, amit szükség szerinti kötözéssel (2-5-ször; 25-30
cm-enként) érünk el! A hajtásnevelés időszakában a hajtások kötözésére bármilyen rugalmatlan és olcsó kötözőanyag megfelel. A hajtások növekedését ne korlátozzuk visszavágással, csonkázással. A törzsnek és karnak meghagyott vesszőt rugalmas, hosszabb élettartamú (5-7 év) műanyag kötözőanyaggal szorosan a támaszhoz rögzítjük.

Kapcsolódó fórumok:

Ezt mindenképpen olvasd el!

Díszfű belső díszítésre

Belső díszítésekhezCsokrokban, virág összeállításokban, díszítésekhez, zöld kísérőnövényként is használhatjuk a füveket. Ezek szerény, de jól …

Leave a Reply