A megújuló energiaforrás egy természeti jelenség amiből energia nyerhető ki, de folyamatosan újratermelődik és így kifogyhatatlan jelleget kölcsönöz magának. Emellett nem károsítja a környezetet viszont nem is áll az emberi fejlődés útjába. Ilyen például a napenergia, szélenergia, a vízenergia, az
árapály-energia, a geotermikus energia és a napelem. Ez utóbbi talán a legelterjedtebb eszköz mind közül. A méretének lehetséges változásai lehetővé teszik, hogy a legkülönfélébb területeken használják. Sokan láttak már nap elemmel működő világító testeket a kertekben, vagy a ház falakon. Emellett nagyüzemben egy egész lakást is képes ellátni megfelelő méretű napelem a tetőre helyezve. Ezekre a garancia általában 20-25 év, de az élettartamuk esetenként elérheti a 40 évet is. Különlegessége, hogy nem fontos hozzá kizárólag napfény, hiszen egy ívkisüléses lámpával is el lehet érni a kívánt hatást. Az elterjedésüknek gátat szab az ára, ami a csúcstechnológia és a rendelések számának keveslése miatt igen magas. Ez remélhetőleg változni fog még ebben évtizedben, hiszen már Kínában is megindult a napelemek „sorgyártása”. A napelemek teljesítménye három fő dologtól függ. Az általunk nem befolyásolható tényező az a fény intenzitása, de ezen kívül a másik kettő elméletben irányítható általunk. Az egyik a fény beesési szöge a másik a napelemre csatolt terhelés. Kétféle beépítési megoldás lehetséges. Fix vagy napkövető. Ha fixen van rögzítve a napelem, akkor figyelnünk kell a tájolásra ami ma Magyarországon 35 fokos dőlésszögű és déli irányú. Ebben az esetben reggeltől estig termeli nekünk az áramot tiszta idő esetében. Reggel és este természetesen kevesebb a teljesítménye, hiszen a nap sugarai is gyengébbek. A mozgatható verzió esetében amennyiben szeretnénk elérni a lehető legnagyobb teljesítményt, ahhoz mechanikusan kell mozgatnunk az elemeket. Ez a megoldás több kiadással is jár, hiszen vannak karbantartási és esetlegesen több javítási költség is. Ahogyan már írtam a tökéletesen beállított napelem modul sem fog nappal mindig áramot szolgáltatni, hiszen például felhősödés esetében is lecsökken a besugárzás mértéke. Érdemes tehát valamilyen energia tároló puffert felszerelni és így nem okoznak gondot az ideiglenesen bekövetkezett sugárzás csökkenések. Amiért érdemes ezt a megoldást választani annak aki szeretné kímélni a környezetét, de nem szívesen mond le az áram adta lehetőségekről otthonában és anyagilag is megteheti az az, hogy bár igen magas a beszerelési költsége, a fenntartási költsége már nagyon alacsonynak mondható. Európában és szerte a világon egyre több naperőmű épül. Ennek köszönhetően Lipcsében (Németország) található meg jelenleg Európa legnagyobb teljesítményű nap sugarakat felhasználó erőműve, ami 40 MW-os és évente közel 50 ezer tonna szén-dioxid kibocsátással kevesebbek szennyezi a környezetet. Emellett 20 ezer lakást lát el elektromossággal nap, mint nap.
Címkékkörnyezet kímélés környezetbarát energia napelem napenergia naperőmű
Ezt mindenképpen olvasd el!
Válaszúton
Megújuló energiaforrás olyan energiaforrások közös neve, melyek egy jellemző időciklus alatt újra termelődnek, illetve a …