A szépségápoló szerekre leginkább az allergiára hajlamos, illetve a világos bőrű emberek szoktak érzékenyek lenni. A piperecikkek által kiváltott érzékenység leggyakoribb jellemzői a bőrhámlás, a bőrpirosodás és a velejáró viszketés, valamint jellemző, hogy a tünetek nemigen terjednek túl azon a területen, ahol az adott terméket használjuk.
Az érzékenység tünetei leginkább ott szoktak jelentkezni, ahol a bőr külső rétege a legvékonyabb, azaz a szemhéjon vagy a kézfejen, vagy ahol a bőr takarásban van, például az ujjak között vagy a gyűrű alatt. Az érzékenység általában nem okoz nagyobb gondot, és miután abbahagyjuk az azt kiváltó termék használatát, rendszerint gyorsan elmúlik.
A súlyosabb érzékenység ritka, leginkább a fodrásznál szokott jelentkezni, amikor valamilyen erősen lúgos anyag, például hajfesték vagy dauervíz kerül közvetlen kapcsolatba a bőrrel. Jobb, ha az érzékeny bőrűek és ekcémások otthon vékony gumikesztyűt viselnek a samponok és a hajápoló termékek használatakor. Hajbalzsamot, hajkrémet illetve festéket ne kenjünk föl csupasz kézzel, és kerüljük a hajhabokat és hajzseléket.
Ha bármilyen kozmetikai termék használatát követően akár a legenyhébb égető érzést is észleljük, érdemes elgondolkodni a további használatán.
A kontakt allergia a kozmetikum valamelyik kémiai összetevője által kiváltott immunreakció. A tartósító anyagok a leggyakoribb allergiaforrások a kozmetikumokban, és sokszor minél jobb tartósító, annál erősebb allergén.
A másik, gyakran előforduló allergén források az illatanyaghoz használt vegyszerek. Egy vizsgálat szerint az ekcémás jellegű bőrpanaszokkal küzdők tíz százaléka érzékeny illatokra. A kozmetikumok között gyakori allergén forrás még a hajfestékekben és a körömlakkokban használt gyanta.
Címkékbőrbetegség ekcéma hajfesték illat kozmetikum tartósítószer vegyszer
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az allergia immunkárosító hatása
Az antigén kötődése az ellenanyaggal, vagy az immunrendszer sejtjeivel nem minden esetben előnyös a szervezet …