Az emberi szervezet működéséhez szükséges anyagcsere folyamatok során savak termelődnek. A szervezet vagy glükózt bont le (ezt a szénhidrátokból nyeri) vagy zsírsavakat és fehérjéket (zsírokból és fehérje forrásokból származnak). Akár az egyik akár a másik módon jut a szükséges energiához, a végső folyamat során mindenképpen szén-dioxid és víz keletkezik.
A lúgosító diéta arra törekszik, hogy a szervezetbe helyreállítsa a sav-lúg bázis egyensúlyt; így előzve meg a betegségek fő kiváltójának (vélt) elsavasodást.
Ahhoz, hogy sikeres lúgosító diétát állítsunk össze vegyük figyelembe az élelmiszerek lúgosító hatását.
A legjobb lúgosító hatású élelmiszerek az uborka a petrezselyem, a kelkáposzta, csírák, szójacsíra, gyermekláncfű. Az ásványvizek közül vannak amelyeket kifejezetten ilyen esetekre ajánlanak. Ízesítéshez himalája sót használjunk. Rágcsáljunk sózás és pörkölés nélküli tökmagot vagy szójababot.
Jó hatásfokúak a szója, paradicsom, paprika, zöldbab, zeller, fejes saláta, káposzta, spenót, sóska, brokkoli, fokhagyma, vöröshagyma, cékla, retek, gyömbér. A diéta során az előbb felsorolt fűszernövények szárított, porított változatát lehet ízesítésre használni.
A leggyengébben lúgosító hatású élelmiszerek (de még mindig nem savasítanak!) a spárga, a póréhagyma, karalábé, a lencse, a karfiol, a répafélék, a snidling, a cukkini, a zöldborsó, a szójaliszt, és a tofu. Ha tehetjük és hozzájutunk tehéntej helyett fogyasszunk kecsketejet. Édesítésre cukor helyett steviát használjunk. A gabonafélék közül a tönkölybúza és a hajdina fogyasztását ajánlják.
Közismert de téves nézet, hogy a citrom és a savanyú gyümölcsök (meggy, lime, grapefruit) savasak. Igaz ugyan, hogy savat tartalmaznak, de hatásuk pont az ellenkező. Jó savlekötők és lúgosító hatásuk van.
Ha iszunk és nem a víznél többre vágyunk, készítsünk desztillált vízből citromos limonádét steviával ízesítve. Kerüljük a koffeines italokat (kávé, tea, kakaó cola stb.) és a szénsavat, az alkoholt. Tilos a csokoládé fogyasztása is! Kerüljük a tartósítószereket, részesítsük előnybe a friss idény gyümölcsöt/zöldséget. A húsok közül ha nagyon muszáj, fehéret és zsírszegényt válasszunk, még jobb a hal. Vörös húsokat egyáltalán ne együnk! Kerüljük a vajat és a tojást is.
Hosszú távon próbáljuk minél kiegyensúlyozottabban étkezni és törekedni arra, hogy a kiváló lúgosító hatású ételek közül minél több szerepeljen étrendünkben!