Más néven vadfokhagyma, sási-hagyma, a hagymafélék családjába tartozik. Igen jótékony hatású fűszernövény április vége fele már szedhető a nem védett területeken, erdei tisztásokon,patakok mentén. Elsősorban a leveleit gyűjtik, és használják fűszerként, illetve gyógynövényként. Gyűjtésénél gondos odafigyelésre van szükséges, mert könnyen összetéveszthető a gyöngyvirág leveleivel, ami viszont mérgező! Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy valóban medvehagymát találtunk az erdőben, akkor begyűjtésnél a levelet kicsit morzsoljuk el a tenyerünkben. Amennyiben friss, zsenge fokhagyma aromát érzünk, nem tévedtünk, biztosan medvehagymára bukkantunk. Szedjünk belőle sokat!
A medvehagyma aromája a fokhagymáéhoz hasonló, viszont közel sem olyan erőteljes; nem kell aggódnunk fogyasztása után a leheletünk miatt! Bátran fogyasztható nagyobb mennyiségben is, illetve kúraszerűen is alkalmazható.
Értisztító, baktériumölő, koleszterincsökkentő hatása igazolt, tisztítja a vesét, és a hólyagot. Felső légúti betegségek megelőzésében is alkalmazzák, C-vitamin tartalma növeli a szervezet ellenálló képességét. Fokozza az emésztőrendszer működését, ezáltal növeli az étvágyat, illetve vérnyomás, vérzsír csökkentő hatása ismeretes.
A népi gyógyászatban nagyon elterjedt, emellett rengeteg féle módon fogyaszthatjuk. Legegyszerűbb egy szelet vajas, vajkrémes, vagy zsíros kenyeret megszórni vele, de igen sokrétű a felhasználása. Elterjedt a medvehagyma-pesztó, mártás, a medvehagyma leves, főzeléknek is elkészíthető és salátánknak is kellemes aromát kölcsönöz, de akár pogácsát is ízesíthetünk apróra vágott medvehagymával.
CímkékFűszernövény gyógyhatás medvehagyma népi orvoslás
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az előregyártott uzsonna
Az iparosodott országokban a gyerekek és a serdülők étrendjébe egyre gyakrabban iktatnak be előre gyártott …