Kezdőlap / Társadalom / Történelem / A nagy földrajzi felfedezések és hatásuk

A nagy földrajzi felfedezések és hatásuk

Mint tanulmányainkból tudjuk, Nyugat-Európa gazdasága a XV. Századtól kezdve gyors ütemben fejlődött. A központ Flandria volt . A pénzek a későbbiekben is nemesfémből készültek, ezért az európai gazdaság egyre több aranyat és ezüstöt igényelt, viszont ezzel ellentétes folyamat volt, hogy a Kelettel folytatott kereskedelem kiszipolyozta a kontinensről a nemesfémeket. Mindeközben az oszmánterjeszkedés miatt a levantei kereskedelem bizonytalanná, majd drágává vált. A helyzet csak tovább romlott a XV. Század végére, amikor a könnyen kiaknázható rétegeket kitermelték a magyar- és csehországi bányákban, de a szivattyúk hiányoztak, így a termelés visszaesett.
A felfedezéseket nagyban elősegítette, hogy tengeri összeköttetés jött létre a Földközi-tenger és a Baltikum között, az óceánon már csak új, nagy vitorlafelületű hajókkal lehetett szállítani. Mivel nyílt vizeken hajóztak az iránytű fontos szerepet töltött be a helymeghatározások szempontjából. A reneszánsz világa nyitottabbá tette az embereket, az antik műveltség újjászületett, így ismertté váltak Ptolemaiosz elképzelési, aki a Földet gömb alakúnak gondolta, de új térképek is születtek.
Portugál és spanyol felfedezések: A portugálok kihasználták kedvező földrajzi helyzetüket, így felfedező utakat indítottak az arany és különféle fűszerek megszerzése érdekében. 1471-ben átlépték az egyenlítőt, 1487-ben a Jóreménység fokát, majd Vasco de Gama megkerülte Afrikát és kikötött Indiában. A portugálok bővítették ismereteiket, sokrétű műveltségre tettek szert. Az itáliai bankárok is szerepet vállaltak a felfedezések támogatásában. Kolumbusz első hajója 1492. október 12-én kötött ki a Bahama szigeteken, 1504-ig háromszor fordult, sok mindennel tért haza, de abban a hitben halt meg, hogy Indiában járt. Az új földrészre, mint magára Amerigo Vespucci jutott. A Föld megkerülésére Magellán vállalkozott 1519-ben, célja a fűszertermő szigetek és Európa között egy közvetlen útvonal megteremtése volt. Magellán bár útközben életét vesztette, hajója visszatért Spanyolországba.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Titkos záradék

1.A balti államokhoz tartozó térségben (Finnország, Észtország, Lettország, Litvánia) területi és politikai átalakulások esetén Litvánia …

Leave a Reply