A pragmatizmus reakciós jellege politikailag is kifejezésre jut a politikai kalandorságnak, az imperialista burzsoázia agresszív tendenciáinak és törekvéseinek igazolásában.
A neotomizmus – amely Aquinói Tamást követve a filozófia feladatát annak szükségességében jelöli meg, hogy mindent világos hierarchiába rendezzünk el -„a világegyetem globális és optimista koncepciójára” támaszt igényt. A neotomisták számára a világ nem abszurdum, nem az emberi „magárahagyottság” színtere, mint az egzisztencialistáknál, nem az önkényes emberi tevékenység játéka, mint a pragmatisták szerint, s nem is a logikai adottság láncolata, amint a neopozitivisták vélik, hanem „a jóságos isten valóságos teremtménye”, amelyet teljes mértékben el kell fogadnunk, s amelynek belső törvényeit tisztelnünk kell.
A jelenkori polgári filozófia és pszichológia egészét a tudathoz való nihilista viszony, az emberi ész szerepének lebecsülése jellemzi. Ez a maga idejében világos kifejezésre talált W. James ,Létezik-e ,tudat’?” című tanulmányában, amely azt bizonygatta, hogy a tudat elpárolgott.
Abból a hamis előfeltevésből indulva ki, hogy a tudatot tudományos eszközökkel nem lehet feltárni, C. G. Jung feltételezte, hogy jobb nem meghatározni, hanem képszerűen-metaforikusan leírni a tudatot. Maga Jung körülbelül a következőképp képzelte el : a figyelem reflektora megvilágítja a belső és külső világ tudatos szektorát, és ezáltal összeválogat egy bizonyos pszichikus tartalmat; ily módon az aktuális pszichikus élmények rögzítődnek, elhatárolódnak és elszakadnak a fiziológiai és a potenciálisan pszichikus folyamatok nem tudatosított homályától.
A behaviouristák úgy vélik, hogy a tudat csupán „tiszteletre méltó hipotézis”, az ember tudatosságának feltételezése pedig illúzió, amely nem szolgálhat alapul viselkedése tanulmányozásához.
Címkékálmok belső én éntudat filozófia misztikum önismeret öntudat teológia tudat tudomány
Ezt mindenképpen olvasd el!
Betegségek a kullancstól
A kullancsok állttal terjesztett két legismertebb betegség a Lyme-kór és az agyhártya- és agyvelőgyulladás. A …