Sitali légzés
Ez a légzési technika frissítő és nyugtató hatással van a testre, ezért kitűnő a Pitta lélek kiegyensúlyozására.
1. Helyezkedjen el kényelmesen, egyenes háttal. Csukja be a szemét.
2. Nyelve két oldalának felpöndörítésével formáljon egy kis cső alakzatot. Nyújtsa ki a nyelvének a hegyét, és vegyen levegőt ezen a kis nyelv által formált csatornácskán keresztül.
3. Nyelvét alapállásba helyezve zárja be a száját, és fújja ki a levegőt az orrlyukain keresztül. A kilégzés általában hosszabb ideig tart, mint a belégzés.
4. Ismételje meg a gyakorlatot hatszor. Miután gyakorlatot szerzett, akár 2 percig is gyakorolhatja ezt a technikát, ha szükséges, vagy ha úgy kívánja.
Megjegyzés: Ha nem sikerül a nyelvéből kis csövecskét formálnia, akkor nyelve hegyét pöndörítse vissza, és érintse meg vele a szájpadlását. Zárt fogsoron keresztül vegyen levegőt, majd az orron keresztül fújja ki.
Kapalabhati légzés
A Kapalabhati szó jelentése: „amitől a fej ragyog”. Ez a technika élénkítő, erősítő hatású, kiváló a Kapha-lélek egyensúlyának a helyreállítására. Stimulálja a hasizmokat és az emésztőszerveket. (Terheseknek és szívpanaszokkal küszködőknek nem ajánlott ez a technika.)
1. Üljön kényelmesen, egyenes háttal. Csukja be a szemét. Helyezze mindkét tenyerét a hasára.
2. Vegyen lassan mély levegőt. Végezzen rekeszizomlégzést.
3. Erőteljesen fújja ki a levegőt az orrán keresztül, a gyomrát húzza be.
4. Ismételje max. egy percig ezt a lassú belégzést és az erőteljes kilégzést.
Ha letargikus, nyomott hangulatban van, ez a technika gyors felfrissülést hoz, mivel masszírozó hatással van a belső szervekre, a gerincre, és serkenti a testnedvek keringését.