Ennek a gyakori betegségnek a kialakulása nem minden részletében ismert. Lényege, a könyökízület túlerőltetése. Profi teniszezőknél a teniszlabda mintegy 200 km/h sebességgel csapódik a feszesre húrozott ütőhöz. A labda hirtelen lefékeződik, az ütő erőteljes rázkódása továbbterjed a játékos kezére és alkarjára. A kéz- és az alkarcsontok, a kéztőcsontok rugalmasak, az ütés hatására el tudnak egymáshoz képest mozdulni. Ugyanakkor a könyökízületben számos mikro zúzódás jön létre.
Túlterhelés esetén a test már nem képes az ízületet alkotó porcok, szalagok és inak apró sérüléseinek kompenzálására. Gyulladás lép fel az ízületben, ami átterjed a környező szövetekre, elsősorban az izmokra és az idegekre. Ennek következtében hosszan tartó, igen fájdalmas gyulladás alakulhat ki.
A teniszkönyök és a hozzá hasonló sérülések gyógyításánál elsődleges a pihentetés, az érintett ízület kímélése. Segít a felépülésben a mozgásterápia, például a vízi torna. A heveny gyulladás időszakában jeges borogatás és pihentetés a javasolt. Ilyenkor gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók is segítenek enyhíteni a panaszokat. Sokan esküsznek a masszázsra, hogy a gyengéd és óvatos masszírozás segítségével hatékonyan enyhíthető a fájdalom. A helyi rövidhullámú- vagy ultrahangkezelés szintén hatásos kezelési mód.
A betegség kialakulását legjobb megelőzni. Fáslival, könyökvédővel, megfelelő bemelegítéssel, helyes ütésmód megtanulásával. Az érintettek azonban jobb, ha tudják: a betegség hajlamos a kiújulásra, ezért csak óvatosan sportoljanak tovább. Az ízületet ilyenkor csak fokozatosan tegyék ki újabb terhelésnek
Címkékízületek könyökvédő pihentetés teniszkönyök
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …