Mind a „kiemelkedő tehetségű”, mind az „átlagos tehetségű” kifejezés csupán leíró jellegű. A különleges tehetség megnyilvánulhat mozgásban, szociális képességekben, művészeti adottságokban vagy átlagon felüli intellektusban. Gyakori, hogy ezek a tehetségformák együttesen lépnek fel. Marnak olyan rendkívüli tehetségek, akik csak egy területen tűnnek ki tehetségükkel, ilyen pl. a zene. Különleges helyzet, amikor az adottság az egyik területen már érvényesül, míg más területeken még nem bontakozott ki. Minden esetben – akár átlagos vagy rendkívüli legyen is a tehetség -, szüksége van a támogatásra, ösztönzésre, amely a továbbfejlődését elősegíti. A fejlődés, kibontakozás legközvetlenebb és leginkább nélkülözhetetlen talaja a szociális környezet. Olyan fontos, hogy érdemes bővebben is szólnunk róla.
A tehetséget általában csak akkor lehet felismerni, ha már manifesztálódik, azaz rendkívüli teljesítményekben, vagy cselekvésekben is kifejeződik. A kiemelkedő tehetség, jobban mondva a kiemelkedő intellektus az általunk használt értelemben legalább három fontos személyiségjegyet foglal magába, ezek: az intellektuális képesség, kreativitás és motiváció. Ez a három faktor szorosan összefügg egymással, ezeket nevezzük „Triad”-nak (három egymáshoz tartozó dolog).
Az ember szociális lény. Ez azt jelenti, hogy egészséges fejlődéséhez jó szociális kapcsolatokra van szükség, különösön a családdal, az iskolával és a baráti körrel Ezek a kapcsolatok nélkülözhetetlenek. Ez az a szociális környezet, amely az adottságok megvalósításához szükséges. Az illető személy és környezete között elsődleges fontosságú a jó együttműködés, de ez csak akkor jöhet létre, ha az érintett személynek is megfelelő szociális képességei vannak, vagyis képes arra, hogy másokkal jó kapcsolatot építsen ki és tartson fenn.
Kezdőlap / Egészség és fitness / Pszichológia / A több faktorból álló modell: képesség + kreativitás + motiváció
Címkékgyerekek IQ magas pszichológia szülők tanulás tehetség
Ezt mindenképpen olvasd el!
A fóbiák és a félelmek fajtái
A fóbiáknak négy nagyobb csoportját különböztetjük meg. Az állatfóbiák közé tartozik például a félelem a …