A tudat mint jelenség nem a szervezethez, hanem a személyiséghez tartozik; nem a biológiai, hanem a megismerő rendszerekben fordul elő. Nem más mint szimbólumokból és jelentésekből avagy jelentésmotívumokból álló komplexumok rendszere.
Egyes polgári pszichológusok a tudatot felfoghatatlan csodának tekintik. Mások úgy jellemzik mint az „Énünket” érő külső benyomások átélését. Az ember csak azokban a pillanatokban fordul a tudat segítségéhez, amikor nehézségei támadnak. Ily módon a tudatot lényegében azonosítják a figyelemmel, a belsőleg megfeszített figyelem típusa gyanánt értelmezik.
Tovább is lehetne folytatni a tudatra vonatkozó különböző álláspontok ismertetését. De az eddig felhozottak is elégségesek ahhoz, hogy érthetővé váljék az idealista polgári filozófiai világnézet keretein belül maradó tudatkoncepciók alapvető módszertani hiányossága: mindezek az elméletek a szervezeten belüli viszonyok körén belül forognak, a tudatot nem a külvilág visszatükrözésének tekintik az ember agyában, hanem az agy spontán tevékenységének, valamiféle adottságnak, amely nincs kapcsolatban a társadalmi-történelmi valósággal.
A marxizmus számára a külvilágot és magát az embert is átalakító társadalmi-történelmi gyakorlat szolgál kiindulópontul a tudat elemzéséhez. A marxizmus a tudat aktív visszatükröző természetéből indul ki s ezáltal feltételezi a valóságos világnak a tudaton kívüli létezését. „A tudat sohasem lehet más, mint a tudatos lét, az emberek léte pedig az ő tényleges életfolyamatuk.”
A marxizmusnak a tudatra vonatkozó alapvető tételei elszakíthatatlan kapcsolatban vannak a személyiség dialektikus materialista értelmezésével : hiszen az emberek azok, akik az anyagi termelés és az anyagi viszonyok fejlesztésére irányuló tevékenységük folyamatában megváltoztatják és fejlesztik saját tudatukat is.
Címkékálmok belső én éntudat filozófia misztikum önismeret öntudat teológia tudat tudomány
Ezt mindenképpen olvasd el!
Betegségek a kullancstól
A kullancsok állttal terjesztett két legismertebb betegség a Lyme-kór és az agyhártya- és agyvelőgyulladás. A …