Ma már egyre több anyuka gondolkodik alternatív, hagyományostól eltérő szülési módszerekben.
Egyre népszerűbbek, hiszen természetesebb módon, otthonosabb környezetben jöhet világra csemetén.
Ha alternatív szülésben gondolkodunk, először is kell választanunk a helyet, ahol mindezt szeretnénk.
A legextrémebb viszont legmeghittebb is otthoni, saját környezetünk. Itt figyelembe kell vennünk, hogy nem biztos, hogy a legjobbat tesszük a babánkkal. Ha eleve komplikált volt a terhesség, egyáltalán nem ajánlott az otthoni környezetben való szülés. A babának vagy mamának bármi baja történhet a szülés alatt, és hiába a bábaasszony, felszerelés híján akár még tragédia is történhet….
Sokkal jobban ajánlottak a születés házak, ahol családias, otthonos környezetben adhatunk életet babánknak, vagy a tehetősebbeknek fenntartott magánkórházak, ahol akár 500-800ezer ft-ot is elkérhetnek a luxuskörnyezetért. De ha a hagyományosabb, megszokottabb helyet, vagyis a kórházat választjuk, legyen az egy bababarát kórház, ahol az újszülöttet nem választják el az édesanyától.
A következő felmerülő kérdés, ha a helyet eldöntöttük a „Hogyan?” kérdése. Milyen pozícióban szeretnénk szülni? Itt is sokféle lehetőség közül választhatunk manapság. Magyarországon legfőképp a vajúdás alatti pozíciók megválasztására van lehetőség. Úgy tartják, hogy az anyának jobb, ha saját igényei szerint választja ki, hogy melyik neki a legjobb testhelyzet. Lehet ülni, állni a bordásfal mellett, guggolni, labdán ülni…akár még vízben is vajúdhatunk, ami csökkenti a szülési és vajúdási fájdalmakat.
Ha mindezekről már van elképzelésünk, már csak azt kell eldönteni, hogy kivel szüljünk, ki legyen a segítőtársunk ezekben a gyönyörű percekbe, órákban.
Legtöbben a párjukat, vagy közeli rokonukat, édesanyjukat szeretnék maguk mellett tudni. Ő erőt és bátorságot ad a kismamának a szüléshez.