Kezdőlap / Társadalom / Történelem / Amerika háborús termelése

Amerika háborús termelése

A második világháború előestéjén az USA gazdasága békegazdaság volt, a termeléseknek alig 1,5 százaléka szolgálta a fegyverkezést, és a katonai fejlesztéseket. A háborús gazdálkodásra való átállás alapját az 1920-ban jóváhagyott National Defense Act biztosította, és mozgósítási terveket is kidolgoztak a két háború között, minden eshetőségre felkészülve, de ez a valóságban kevés változást hozott az USA haderejének létszámában, és felépítésében. Amerika csak azután kezdett feleszmélni, hogy a wermacht sikeres villámháborút folytatott Franciaország ellen.
Első alkalommal, 1940. júniusában (az Egyesült Királyság megingásakor) a Brit-szigetek elleni invázió fenyegető lehetőségének árnyékában lendült fel a háborús gazdálkodás. Az export 33 százalékkal növekedett, a Nagy-Britanniával kötött hadianyag-szállítási szerződés teljes értéke elérte a 60 milliárd dollárt. Ebből is látszik, hogy az USA gazdasága hatalmas, háborús potenciállal rendelkezett, a lehetőségek az óriási nyersanyagbázis, és munkaerő miatt szinte korlátlanok voltak. Az évtizedes gazdasági recessziónak végső soron Amerikában is a haditermelésre való átállás, és a gazdaság részleges militarizálása vetett véget. A konjunktúra, amely a korszak krónikásaitól a „War deal” nevet kapta, értelemszerűen a központi hatalom további erősödésével járt. 1938-1945 között a foglalkoztatottak száma 6 millióval nőtt, az ipari termelés megduplázódott, a bruttó nemzeti termék pedig 30 százalékkal emelkedett. 1943-ban már 85405 repülőgépet gyártottak, egyes területeken munkaerőhiány jelentkezett, ezért több mint 5 millió nő, és sok fiatal állt munkába, azért, hogy segítse országát.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Hamis pénz: Cél a revízió

1926 decemberében kínos botrányba keveredett a kormány, mivel Magyarországon készített hamis frankokat felhasználni akaró személyeket …

Leave a Reply