Kezdőlap / Társadalom / Történelem / Amerikai sikerek a Távol – Keleten

Amerikai sikerek a Távol – Keleten

A csendes-óceáni hadszínteret 1943 őszén az amerikaiak kettéosztották. Nimitz tengernagy a Csendes-óceán középső részén, a legrövidebb úton közeledett flottájával, légierejével és tengerészgyalogságával Japán felé, míg MacArthur tábornok az óceán délnyugati részéről kiindulva új-Guineát és a Fülöp-szigeteket célozta meg. 1943 őszén mindkét irányba, lényegében egy időben indult meg az offenzíva. 1944 októberében az amerikai csapatok visszatértek a Fülöp-szigetekre. A leyte-i öbölben október 23-26-án közel 300 páncélos hadihajó részvételével lezajlott tengeri csatában – minden idők legnagyobb vízi ütközetében – a japán flotta döntő vereséget szenvedett.

A Keleti front 1944-ban
A Vörös Hadsereg 1944 nyarán – a balti köztársaságok egy kis részétől eltekintve – visszafoglalta az egész Szovjetuniót. A sikerek eredményeként Finnország szeptemberben fegyverszünetre kényszerült. A szovjet csapatok július végén elérték a Visztulát Varsó térségében, azonban a folyón nem keltek át. Augusztus 1-jén a lengyel Honi Hadsereg felkelést robbantott ki Varsóban. Sztálin nem akart segíteni: a londoni lengyel kormányt és hadseregét a Szovjetunió ellenségeinek tekintette. A varsóiak, kivérezve és elhagyatva október 2-án kénytelenek voltak letenni a fegyvert. Városukat a németek bosszúból a föld színével tették egyenlővé. 1944 augusztusában megkezdődött Románia, Bulgária és Magyarország katonai és politikai leválasztása Németországról, valamint a Tito vezette jugoszláv partizánhadsereggel együttműködve Jugoszlávia felszabadítása. A Vörös Hadsereg augusztus 22-23-án Ja§i és Kisinyov térségében áttörte a német-román védelmi vonalat. Ezzel megnyílt az út Bukarest felé. Augusztus 23-án Mihály román király a román hadsereg támogatásával letartóztatta a hitlerbarát, fasiszta Antonescu miniszterelnököt, majd fegyverszünetet kért a Szovjetuniótól.

Kapcsolódó fórumok:

Ezt mindenképpen olvasd el!

A Magyarországi Tanácsköztársaság

A Prolerárdiktatúra kikiáltása A Berinkey-kormány lemondásával felbomlott az 1918 novembere óta hatalmon lévő koalíció. A …

Leave a Reply