A gyermek jogai közül az egyik legfontosabb a természetes tápláláshoz, az anyatejes tápláláshoz való jog, mert minden tápszernél értékesebb táplálék az anyatej. Előfordulhat azonban, hogy minden próbálkozásunk ellenére sincs elegendő tejünk. A kérdés ilyenkor már nem úgy merül fel, hogy anyatej vagy tápszer (hiszen ennek megválaszolása egyértelmű: anyatej), hanem úgy, hogy tápszer vagy tehéntej. Sok édesanya úgy gondolja, hogy a tápszer az állattenyésztésben használatos tápokhoz hasonlóan fokozott gyarapodásra serkenti, „csak felfújja” a csecsemőt. Mások a tehéntejet természetes, a tápszereket azonban mesterséges táplálékoknak, pótszereknek tartják.
Az anyatej helyettesítésére ne tehéntej hígítást, hanem csecsemőtápszert adjunk. Az anyatej a csecsemő szükségletéhez, míg a tehéntej, s a kecske meg a többi állat teje a saját kicsinyeinek a szükségletéhez igazodik. Ha csecsemőt akarunk táplálni vele, a tehéntej tápanyag-összetételét mind mennyiségi, mind minőségi szempontból a csecsemői igényéhez kell igazítani. Ezt a célt szolgálják a tejhígítások is (5százalékos nyákoldattal). A hígítás azonban nem oldja meg a kérdést. A tehéntej fehérjetartalma például kb. két és félszer akkora, mint a női tejé. Ezt hígítással lehet csökkenteni. De a fehérjének nemcsak a mennyisége, hanem a minősége is eltér az anyatejétől (a tehéntej főleg nehezebben emészthető kazeint tartalmaz, az anyatej savófehérjét.
Az anyatej- és a tehéntejfehérje aminosav összetétele is különböző. A tápszerekben a fehérje minőségét az anyatejéhez teszik hasonlóvá, míg a tejhígítás ezen nem tud segíteni, hígítással csak a fehérje mennyiségével csökkenthető.
Címkékanya apa baba csecsemő kevés anyatej kötődés szülés születés tápszer újszülött
Ezt mindenképpen olvasd el!
Kisgyermekkori agresszió
Három és hat éves kor között az agresszív megnyilvánulások változásokon mennek keresztül. Míg 18 hónapos …