Egyre nagyobb tért hódít az álmennyezet. Néhány jobbára csak az irodákba volt divat, manapság pedig egyre több lakóházban, családi házban is feltűnik.
Az álmennyezet nagy előnye, hogy a belső tereket jobban tudjuk vele hangsúlyozni. Többféle álmennyezetet lehet megkülönböztetni burkolat és tartószerkezet szerint. A legismertebb és a legelterjedtebb változata a gipszkartonból készült álmennyezet. Az álmennyezettel a belmagasságot tudjuk csökkenteni és kiválóan alkalmas a villamos, elektromos kábelek elrejtésére is. Amennyiben nemcsak a belmagasságot csökkentése a célunk, hanem a kábelek elrejtése is célszerű a gipszkazettás álmennyezetet választani, mert a villamosági szerelés esetén a kazetta könnyen, sérülés mentesen visszahelyezhető. Fontos tudni, hogy az álmennyezet nem teherhordó szerkezet, tehát nehezebb tárgyakat nem tudunk rajta ráterhelve elhelyezni. A gipszkartont eleinte elsősorban falszerkezetként vagy takarószerkezetként használják. Ma már egyre többen alkalmazzák álmennyezeti célra is. A gipszkarton gyorsan felszerelhető, esztétikailag maradandó és ha szigetelő paplannal kombinálják a beépítését további kedvező hatásokat lehet elérni vele. A szigetelésnek köszönhetően csökken a fűtési költség.
Az álmennyezettel javíthatjuk a helység akusztikáját is. Az álmennyezeteknél fontos kritérium, a tűzállósági megfelelés is. A lakóterünk kialakításánál jelentőséget kap az is, hogy a gipszkazettás álmennyezetek fokozott páratűréssel rendelkeznek.
Összefoglalva a gipsz alapanyagú álmennyezetek nem éghetőek, ezenkívül jó hangszigetelő és páratűrő képességgel rendelkeznek. Az álmennyezetek tehát nélkülözhetetlenek a modern kori lakásokban.
Címkékálmennyezet belső tér gipszkarton hangszigetelés hőszigetelés
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hamburg építészeti csodái
A német expresszionizmus egyik mesterműve a Fritz Höger (1877-1949) által 1922-1923-ban építtetett hatalmas irodaház, a …