A zsírtartalom tekintetében az anyatej és a tehéntej között nincs lényeges különbség, zsírsavösszetételük azonban eltérő. A tehéntejben nincs elég telítetlen zsírsav, ami pedig a csecsemőnek elengedhetetlenül fontos. A linolsav-tartalom például kb. hatodrésze csak az anyatejének. A fehérjearány csökkentése érdekében szükséges hígítás sajnos a tehéntej zsírtartalmát is csökkenti (ráadásul a forgalomban lévő tejek eleve csökkentett zsírtartalmúak. A csecsemőtápszerek 100 kcal-ra eső zsírtartalma minimum 3,3 gramm, maximum 6 gramm lehet, s nem tartalmazhat 300 mg/100 kcal linolsavnál kevesebbet. Ez felel meg a csecsemő szükségletének, és a csecsemőtápszerek összetétele ehhez igazodik. A csecsemőtápszerek a gyermekgyógyászok és a táplálkozástudományi szakemberek kutatásaira támaszkodó nemzetközi szervezetek szigorú minőségi előírásainak kell megfelelniük, mind az energia-, a fehérje-, a zsír-, a szénhidrát-, az ásványi¬anyag- és a vitamintartalom tekintetében. A tehéntej vagy a tejhígítás tápanyagtartalma nem felel meg ezeknek az előírásoknak.
A tápszerek összetétele és biológiai értéke csaknem azonos az anyatejével. A tápszerrel táplált csecsemő megfelelő mennyiségben és arányban kap meg minden szükséges tápanyagot. Védőanyagokat azonban nem tartalmaznak, ezért természetesen a legjobb tápszerek sem közelítik meg az anyatej értékét. De ha tehéntej-hígítással hasonlítjuk össze, annál lényegesen jobbak.
Hat hónaposnál fiatalabb csecsemőknek anyatej hiányában ne tejhígítást, hanem csecsemőtápszert, 4-6 hónapnál idősebb csecsemőknek egyéves korukig ún. leválasztási tápszert adjunk.
Címkékanya apa baba csecsemő kevés anyatej kötődés szülés születés tápszer tehéntej újszülött
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az anyai szeretetérzés hiánya
Az anyák általában természetesnek tartják azt, hogy az anyai érzés a gyermek születésének pillanatában rögtön …