Az asztmás rohamot kiválthatja a tüdőbe került irritáló anyag, legtöbbször füst, hideg vagy meleg levegő, virágpor, penészgomba, vagy poratka, a hormonszint ingadozása, valamint a stressz és a düh. Időnként azonban nincs egyértelmű oka.
Asztmás roham alkalmával a tüdőben a hörgőcskék begörcsölnek, ami nehézlégzést, köhögést és mellkasi nyomásérzetet eredményez. A görcs következtében hisztamin és számos más olyan vegyület szabadul fel, amely gyulladást idéz elő a hörgőcskék falában, így ezek megduzzadnak, tovább csökkentve a légutak átmérőjét. A hisztamin serkenti a légutakat elzáró nyák termelését is.
A roham jelentkezésekor próbáljunk nyugodtak maradni, mert a pánik felerősítheti a tüneteket. Vészhelyzet esetén igyunk egy jó erős kávét vagy egy energiaitalt. Mindegyikben sok ugyanis a koffein, amely kémiai rokonságban áll az asztma kezelésére használt teofilinnel, és segít megnyitni a légutakat.
A hagyományos kínai orvoslásban évszázadok óta használják a ginkgo bilobát az asztma kezelésére. Egy tanulmány szerint ez a növény gátolja a vérben található, légúti görcsökért felelős fehérje működését. Egyes kutatók szerint a magnézium ellazítja a légutakat, szedjük rendszeresen pezsgőtabletta formájában.
A tonhalban, a lazacban, a makrélában és más olajos húsú halakban található ómega-3 zsírsavak hasonló módon hatnak, mint az asztma elleni készítmények egy csoportja. Ezek gátolják a légutak gyulladását okozó vegyületek működését a szervezetben.
A megelőzésre fokozott hangsúlyt kell fektetnünk ennek a betegségnek az esetében is. Ne dohányozzunk, a dohányfüst erősen irritálja a légutakat. Együnk többször keveset, és lefekvés előtt már ne fogyasszunk semmit. A gyomorsav felfelé áramlása ugyanis szintén kiválthat asztmás rohamot.
Az asztmás betegek kb. 5 százaléka allergiás a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekre, pl. az aszpirinre és az ibuprofenre. Ha mi is közéjük tartozunk, kizárólag aszpirint nem tartalmazó fájdalomcsillapítót alkalmazzunk.
Címkékallergia aszma gyulladás légutak tüdő
Ezt mindenképpen olvasd el!
Poratka allergia
Mi az a poratka allergia? A poratka allergia egy túlérzékenységi reakció az emberi szervezet részéről, …