Az oltóanyagokban lévő anyagok az első napokban fedezik a kijuttatott mikroba tápelem- és energiaigényét. A megtelepedésük
és további szaporodásuk érdekében néhány dolgot kell szem előtt tartanunk. A kijuttatás időpontját jól válasszuk meg: a 10°C alatti
hideg, illetve a 30 oC-nál magasabb hőmérséklet egyaránt gátolhatja a hasznos mikroorganizmusok megtelepedését.
Természetesen léteznek – magyarországi forgalomban is kifejezetten hidegtűrő fajokat tartalmazó készítmények,
amelyeket hidegebb őszi időben is alkalmazhatunk. Az oltó anyagot nedves talajba lehetőség szerint a kora reggeli
vagy a késő délutáni órákban juttassuk ki. A termék hígítására klórmentes vizet használjunk, a klór csíraölő hatása befolyásolja az oltóanyag eredményességét. A talaj humusztartalma és pH-értéke is befolyásolja a készítmények hatásosságát. Kedvező a talaj 1-2%-os szerves-anyag- tartalma és 5,5-8,0 közötti pH-ja. Egyes készítményeket kifejezetten savas közegre fejlesztették ki.
A hőmérséklet és a pH mellett a talaj megfelelő levegőzöttsége is fontos, az alkalmazott mikroorganizmusoknak
ugyanis létfeltétele az oxigén jelenléte. Mikrobiológiai oltóanyag alkalmazása előtt gondoskodjunk a talaj megfelelő levegőztetéséről.
Kötött talajoknál válasszuk az átmeneti oxigénhiányt tűrő fajokat tartalmazó oltóanyagot. Bár ez utóbbiak száma még igen csekély.
Az oltóanyagot talajoltásként általában 5-15 cm mélységbe kell beforgatni, illetve gyökér- vagy permetező oltásként
is használhatjuk. Néhány oltóanyaggal a növényállományba kijuttatva érünk el jobb hatást, a növények gyökérváladékában
található szerves anyagok ugyanis segítik a mikroorganizmusok növekedését. Kivétel a mezőgazdasági hulladékokat, a cellulózt és lignocellulóztartalmú szerves anyagokat lebontó készítmények. Az engedélyezett oltóanyagokban található mikroszervezetek
túlnyomó többsége igen jó megtelepedési (kolonizácós) képességű, ám a cikkben felsorolt körülményeket okvetlenül vegyük figyelembe!
Címkékenergiaigény készítmények oltóanyag ph talaj
Ezt mindenképpen olvasd el!
Díszfű belső díszítésre
Belső díszítésekhezCsokrokban, virág összeállításokban, díszítésekhez, zöld kísérőnövényként is használhatjuk a füveket. Ezek szerény, de jól …