A terhesség ideje alatt célszerű eljárni a terhességi tanácsadóba és a terhesklubokba. Az első babám érkezése előtt ezt kihagytam, a második születése előtt viszont már rendszeresen eljártam. Nem bántam meg, sőt nagyon jó volt. Ezeken a helyeken találkozhattam olyan nőkkel, akik körülbelül arra az időre várták a babájukat, mint én. Szülés után összejárogattunk és beszélgettünk. Tanácsokat adtunk egymásnak, és elmondhattuk a problémáinkat. Közösen leküzdöttük a „kismamabetegséget”, a szülés utáni depressziót. Már az is segített, hogy tudtam, nem vagyok egyedül, más is ugyanazt éli át, mint én. A szülés olyan, mint egy olimpiai döntő: rengeteg szenvedéssel és lemondással jár, míg az ember célba ér, de a „győzelem” élménye és a díj mindenért kárpótlást nyújt. A szülés előtti napokban nem érdemes vacakolni a hangulatjavító gyertyákkal, a Chopin-kazettákkal meg hasonlókkal. Az a legfontosabb, hogy a párod melletted legyen, készítsen egy halom szendvicset, amit a várakozás alatt el lehet majszolni, és legyen nála mobiltelefon. Az egész terhességben az a legidegtépőbb, amikor a nagy pillanat elérkeztekor sorba kell állni a nyilvános telefonfülke előtt. (Ennél már csak az rosszabb, amikor a készülék egymás után elnyeli az
érméket.) Célszerű megkérnem az újszülött nézőbe érkező ismerősöket, hozzanak magukkal valami készételt. Jó látni őket, de még jobb lenne, ha többet segítenének az első, amúgy sem könnyű napokban. A látogatók rendszerint felajánlják, hogy ölükbe veszik a babát, amíg az anyuka elmosogat vagy felporszívózik. Az anyuka ilyenkor arra vágyik a legjobban, hogy elvégezzék helyette ezeket a munkákat, és végre legyen néhány békés perc, amíg az ölében tarthatja a gyermekét. Persze ezt soha senki sem mondja ki nyíltan!
Címkékanyuka kismama születés terhesség újszülött
Ezt mindenképpen olvasd el!
Férfiból apa válik
Az első gyermek születése sok változást okoz egy család életében. Elsősorban az anya pszihésen ráhangolódik a közeledő …