„Az antantpolitika Janus-arcát én mindig tisztán láttam, s kezdettől fogva döbbenten kérdeztem: mikor fogja ábrázatának imperialista felét ellenünk fordítani, másik felének demokratikus-pacifista mosolya helyett.
E tekintetben Károlyinak kevesebb kételye volt: ő szinte mindig hitt az antant célkittizései őszinteségében, amíg a saját testünkön nem tapasztaltuk ki a kapitalista üzletemberek minden hipokrízisét (képmutatását) és elvtelenségét.”
(Részlet Jászi Oszkár visszaemlékezéseiből.)
Károlyi „abban a reményben társult a szocialistákkal, hogy az antant kevésbé drasztikusan bánik el a legyőzött Magyarországgal, ha annak élén egy liberális és pacifista áll. Ebben tévedett.
A Belgrádban aláírt fegyverszüneti egyezmény alapján megkezdődött az ország déli részeinek a megszállása a Maros és Dráva vonaláig. A demarkációs vonalak állandó mozgásban voltak, és míg a kormányzat és a lakosság nagy része a területi integritás megőrzésének ábrándját dédelgette, a győztes hatalmak az etnikai elvet sem vették már figyelembe. Az antanttól kapott engedély után 1918. december 2-án a román királyi hadsereg megkezdte Dél-Erdély elfoglalását. Az erdélyi román betöréssel szembeni katonai ellenállás nem volt eredményes. 1918. december elején az antant már a Felvidék teljes átadását követelte a csehszlovák államnak. Bizonyos helyi ellenállás megkísérlése után 1919. január végére a Csehszlovákiának ítélt terület kiürítése is befejeződött. A régi hadsereg leszerelése általános igény volt 1918 őszén, hiszen sokan féltek attól, hogy a fegyverrel hazatérők anarchiát okoznak. Másrészt a Monarchia hadserege nem volt magyar jellegű, s a frontokról hazaözönlő cseh, horvát, osztrák, lengyel stb., katonáktól aligha lehetett elvárni Magyarország védelmét. Harcképes magyar fegyveres erő szervezéséhez időre volt szükség. Így a siker reményében folytatott ellenállásra a megszállás időszakában (1918. november-december) nem kerülhetett sor.
Címkékbéke belgrád fejlődés Gazdaság konvenció szerződés történelem
Ezt mindenképpen olvasd el!
Titkos záradék
1.A balti államokhoz tartozó térségben (Finnország, Észtország, Lettország, Litvánia) területi és politikai átalakulások esetén Litvánia …