Időzített kapcsolóval működtetett kislámpa, vagyonőrnek felkért szomszédok, néhány napra hozzánk költöző rokonok, ismerősök, kamera, riasztó, biztonsági ajtó, ablak, rács.
Mindenki másképp gondoskodik otthona védelméről a nyaralás ideje alatt, már ha gondoskodik egyáltalán. A rendőrség rendszeresen figyelmeztet, ám úgy tűnik, az esetek többségében csak akkor cselekszünk, ha már megtörtént a baj.
Az országos statisztikák szerint minden évben minimálisan ugyan, de megsokszorozódik a betörések száma nyári szabadságok idején, mégis úgy tűnik, nem vesszük komolyan a figyelmeztetéseket. De hogyan védjük meg otthonunkat a betörőktől távollétünk alatt?
Százszázalékos biztonság nem létezik, de néhány óvintézkedéssel megnehezíthetjük a betörők. A közösségi oldalaknak nagy veszélyük van. Gyakori, hogy valamilyen közösségi portálra tesszük ki, hova és mikor megyünk nyaralni, azaz mikor nem leszünk otthon. Sokan eldicsekednek a szomszédnak, nagydobra verik az utcán, ahol ki tudja éppen ki hallja a beszélgetést. A legtöbb betörés nem pillanatszerűen történik, hanem az esetek nagy részében terepszemle előzi meg, ezért kell figyelni.
Hasonló tapasztalatokról számolnak be a vagyonvédelemmel foglalkozó cégek vezetői is.
A bűnözők már vannak olyan rutinosak, hogy figyelik ezeket az oldalakat, de mostanában inkább az a jellemző, hogy előtte autóval feltérképezik a területet, főleg a családi házas övezetekben. Mindenki a lehetőségeihez mérten próbál elővigyázatos lenni. Van, aki riasztót szereltet fel, van, aki mást, de próbál valami tenni.
Már az apró jelek is árulkodóak lehetnek. Ilyen lehet például a teli postaláda, a lehúzott redőny. Árulkodó jel lehet, hogy nincsen rendszeresen nyírva a fű, tehát látszik, hogy a tulajdonos ritkán van otthon. Ma egyre jellemzőbb, hogy a szomszédokat kérik meg, figyeljék a házat, ha a család elutazott. Külön biztosítást erre az időszakra nem nagyon kérnek. Az jellemző, hogy az emberek csak akkor cselekednek, amikor megtörtént a baj.
Egy új rendszer kiépítésére csak akkor költenek, ha már volt betörés.
A rendőrség egyébként rendszeresen tart előadásokat lakóközösségeknek, időseknek, ahol mindig felhívják a figyelmet a Szomszédok Egymásért Között Mozgalomra. Ennek éppen az a lényege, hogy egy kis odafigyeléssel sokat tehetnek a közbiztonságukért.
Aki értékes tárgyat őriz a lakásában, azt érdemes lefényképezni, vagy a drágább műszaki cikkek papírjait megőrizni, hiszen akkor nagyobb a valószínűsége, hogy megkerül.
Az alkuszok tapasztalatai szerint a lakásbiztosítások megkötésekor kevés figyelmet szentelünk a részleteknek, pedig a családi vagyon legnagyobb részét kitevő ingatlanok és ingóságok védelme ennél nagyobb odafigyelést érdemel. A kárrendezés során gyakran derül fény egyes kockázatok fedezetlenségére vagy éppen alul biztosítottságra, mely utóbbi esetben a biztosító csak értéken alul tud kártérítést fizetni. Az is nagy problémát okoz, hogy bár korábban megfelelő biztosítással rendelkeztünk, ami azonban az elmúlt években idejét múlttá vált. Így a félreértések egyik legfőbb oka a vagyonvédelmi előírások be nem tartása.
A biztosítási szakma szerint egyébként legalább a biztosított érték tíz százalékát kellene házunk, értékeink védelemre fordítani, ám ez nálunk csak egy százalék alatt van.
Címkékbetörő biztonság lakás nyaralás otthon
Ezt mindenképpen olvasd el!
Háztartások energiája a földgáz
A földgáz a világ energiaszükségletének több mint a 20 százalékát teszi ki. A kialakulásához messzire …