A komoly kissebségi problémákkal küzdő Csehszlovákiában nagy riadalmat okozott az Anschluss. A Németországgal határos Szudéta vidéken hárommillió német élt egy tömbben,akik Berlin revíziós sikereit látva egyre határozottabban fogalmazták meg igényüket az anyaországhoz való visszatérésre. Kérésük ürügyet jelentett Hitler számára a beavatkozásra,hogy elnyomott társaikat felszabadítsák,és újra Németországhoz csatolják az általuk lakott területeket. A csehszlovák-német viszony hamarosan rendkívül kiélezetté vált,ezért1938 szeptemberében konferenciát hívtak össze Münchenbe. A résztvevők angol,francia,olasz, és német kormányfők megegyeztek,hogy Csehszlovákia átadja Németországnak a követelt Szudéta-vidéket a béke megóvása érdekében.
A megcsonkított Csehszlovákia még mindig útjában állt Hitlernek, és ezt a problémát mielőbb szerette volna orvosolni. Kivalló alkalmat jelentett számára amikor Jozef Tiso vezette szlovák nacionalisták 1939. március 14-én kikiáltották az önálló Szlovákiát. Hitler azonnal elismerte a függetlenséget,és még ugyanezen a napon magához rendelte Emil Hácha csehszlovák köztársasági elnököt,akivel aláíratta a cseh és morva területek német védnökség alá helyezéséről szóló dokumentumot. 1939 március 15-én Hitler bevonult Prágába és Cseh-Morva protektorátus Németország megszállása alá került. Egyes információk szerint összetűzésekre is sor került a Német és Cseh csapatok között,amikor bevonultak Prága területére a Wehrmacht erői. Nyolc nappal később a litvániai Memel kikötőváros is a Harmadik Birodalom részévé vált, amivel Lengyelország lett a német terjeszkedés következő célpontja.
Címkék1939 csehszlovákia elfoglalás lerohanás második világháború Wehrmacht
Ezt mindenképpen olvasd el!
A Magyarországi Tanácsköztársaság
A Prolerárdiktatúra kikiáltása A Berinkey-kormány lemondásával felbomlott az 1918 novembere óta hatalmon lévő koalíció. A …