A daganat a szervezet maradandóan megváltozott sejtjeiből felépülő kóros szövetburjánzás. Növekedése a kiváló ok megszűnte után is folytatódik. A daganat nem illeszkedik be a szervezet egységébe, sőt bizonyos mértékben független a szervezet élettevékenységétől.
Ha a daganat szövete az eredeti szövethez hasonló, homológ, ha eltér az anyaszövettől, heterológ daganatról beszélünk.
A daganatsejt a véráram útján primer kiindulási helyétől távol is megtelepedhet, és ott áttétet adhat.
A jóindulatú daganatok lassan növekszenek. Növekedésük helyhez kötött, a szervezetben szétterjedésre nem hajlamosak, áttétet nem adnak. Sejtjeik az anyaszövethez hasonlóak.
A rosszindulatú sejtburjánzás megnevezése a tumor alapszövet sejtjei alapján történik.
A jóindulatú csontdaganatok elhelyezkedésük és szövettípusok szerint különbözőek. A nem ossifikálódó csont fibróma kötőszövet-alapú, többnyire a csonthártya kötőszövetéből kiinduló daganat. A csont a tumor területén felpuhul. A tumor elsősorban gyermek- és fiatalkorban gyakori. Rendszerint a combcsontban vagy a csípőcsonton alakul ki.
A tumor fájdalmat nem okoz, területén azonban külső erőbehatás nélküli törés alakulhat ki.
Kizárólag az állkapocs-csontban képződő, kötőszövet alapú daganat. A kötőszövet csontos elemeket is tartalmaz, elcsontosodik. Az érintett helyen kemény duzzanat képződik. A tumor elsősorban gyermek- és ifjúkorban jelentkezik.
Osteoma
Az osteoma a környezetétől élesen elhatárolódó, csontszövetes alapú daganat. Rendszerint a koponyacsontokon és az orrmelléküregekben keletkezik. Főként felnőttkorban jelentkezik. Az osteoma elhelyezkedésének és nagyságának megfelelően különböző tüneteket okozhat. Például fejfájás, látás- és halláskárosodást, bénulást.
A jóindulatú osteoblastoma viszonylag ritka. Rendszerint a csigolyákból indul ki, jóllehet bármely csonton létrejöhet. Elsősorban gyermek- és ifjúkorban jelentkezik, tíz-húsz éves kor között. Ha a tumor összenyomja a gerincvelőt, súlyos fájdalmat, idegrendszeri tüneteket, érzészavart, mozgáskiesést, bénulást okozhat.
Osteoid osteoma
Az osteoid osteoma az osteoblastomához hasonló daganat. A csöves csontokban növekvő daganat mérete általában nem haladja meg a két centimétert. Rendszerint gyermekkorban jelentkezik.
Chondroma
A chondroma viszonylag gyakori, porcszövetalapú daganat. Bármely csonton kialakulhat. Növekedése lassú, panaszokat csak a nagyméretű, rossz helyen növekvő daganat okoz. Az ideget, eret nyomó tumor súlyos szövődményeket okozhat.
Chondromixoid fibróma
A nyákos kötőszövetes és porcos alapú chondromixoid fibróma a csöves csontokon, főként a combcsonton, a sípcsonton és a szárkapocs-csonton növekszik. Elsősorban fiatalkorban jelentkezik.
Chondroblastoma
Porszerű szövetből és meszes lerakódásokból áll. A csontok ízületi végein, általában a felkaron, a térden és a csípőn képződik, főként fiatalkorban.
Juvenilis csontciszta
A hosszú csöves csontok végén, főként a térden fejlődő daganat. Általában a növekedési időszakban alakul ki. Fiúknál gyakoribb, mint lányoknál.
Aneurizmás csontciszta
A hosszú csöves csontok végén, vagy a csigolyatestekben kialakuló üregrendszer. A csigolyák károsodása idegrendszeri tüneteket, bénulást okozhat.
A csontdaganat röntgenvizsgálattal és a daganatból vett szövetminta kórszövettani vizsgálatával diagnosztizálható. A tumor típusa a szövettani lelet alapján határozható meg.
A jóindulatú daganatok műtéti úton eltávolíthatók. Ha a daganat idegrendszeri károsodást nem okozott, a gyógyulás maradéktalanul.
CímkékCsont daganat jóindulatú kóros szövetburjánzás rosszindulatú szövet tumor
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …
1 hónapja tudtam meg, hogy a 16 éves cicámnak állcsontdaganatja van. (Nehezen rágott, olykor véreset nyálzott, ) „Azonnal altassam el!” – tanácsolta az állatorvos. De evett, mozgott, – nem tudtam rászánni magam.
Két hét múlva kikopaszodott a fél pofája, de evett. Azóta, kb.3 naponta nagyon erősen vérzik a szája. Szegénykét, ilyenkor teljesen le kell mosni, feje, teste tiszta vér lesz. (A daganat a szájüregben is egy nem gyógyuló sebet okozhatott.) Ilyenkor panaszosan nyávog és segítséget kérően mászik az ölembe. Aztán, ha elállt a vérzése, megint a „régi”. Járkál, jó étvággyal, szinte vadul eszik.
Hát, nem tudok dönteni.