Ma Magyarországon hozzávetőleg egymillió embert érint a cukorbetegség problémája. 800 ezer főre tehető a diagnosztizált betegek száma, emellett körülbelül kétszázezer emberben lappang a betegség.
A legegyszerűbb, és a legtöbb esetben elkerülhetetlen megoldás, a gyógyszeres kezelés. Sajnos önmagában ez csak tűzoltásnak elegendő, ha nem párosul mellé a korszerű, cukorbetegek részére kialakított étrend megválasztása. Továbbá sokat tud javítani a helyzeten a természetes gyógymódok alkalmazása a betegség kezelésére.
Az étrend kialakításánál elsőrendű szempont a napi többszöri étkezés kis adagokban, ezáltal a hasnyálmirigy terhelése csökkenthető. Mindemellett kifejezetten ajánlott friss zöldségek, saláták, cukorszegényebb gyümölcsök fogyasztása. Amennyire csak lehetséges, minél több teljes kiőrlésű hántolatlan lisztből készített ételekből álljon az étrend.
A diétás étrend mellett a különböző vitaminok és ásványi anyagok is nagy hatással lehetnek a kívánt vércukorszint beállításában: ilyenek például a szederben található króm, magnézium és kálium. A halételekben előforduló E-vitamin is jótékony hatással van a kiegyensúlyozott vércukorszint tartásában, ahogy a gyümölcsökben található C-, B-, valamint B12 vitamin.
Az újra felfedezett népi gyógymódok között rengeteg, a diabétesz kezelésére is kedvezően ható gyógyhatású növény található. Ilyen például a csalán, mely hatóanyagai révén, gyógytea formájában a cukorbetegség kezelésére alkalmazható, de emellett reumás bántalmak, köszvény ellen is bátran használható.
A keleti orvoslás által gyakran alkalmazott két gyógynövény, az indiai Gymnema sylvestre, és az Ázsiai ginzeng is hatékony természetes kezelése lehet a cukorbetegségnek. Az előbbi az inzulin termelést serkenti, még a kínaik által előszeretettel használt ginzeng elősegíti az inzulin felszabadulását!
A kék áfonyalevél, és az áfonya a diabétesz szövődményeit képesek csökkenteni, mint a diabéteszes cataracta és retinopathia.
A szinte minden hazai háztartásban elforduló fahéj csökkenti a táplálékbevitel hatására felszabaduló inzulin szintjét az inzulinigény csökkenése által. A fahéj hatóanyagai nagymértékben késleltetik a gyomor ürülését, csökkentik az éhségérzetet, így a táplálékbevitelt.