Hisztériás roham megszokott eseménynek számít két és négy év közötti gyerekeknél. Leegyszerűsítve azzal magyarázható, hogy a gyerek ítélőképessége még nincs olyan szinten, mint akarata, és nyelvi készsége nem fejlődött még annyira ki, hogy elmagyarázza, s érvekkel alátámassza, mit akar. Második évének vége felé mind gyakoribbá válnak szüleivel való összetűzései – közeledik a „dackorszak” néven ismert időszak. A dühkitörések sokféle alakot ölthetnek: többnyire földhöz vágja magát a gyerek, rúgkapálózik, visítozik, falhoz csapja a lábát, vagy vissza próbálja tartani a lélegzetét. Nem törődik saját biztonságával, kemény tárgyaknak megy neki és könnyen megsérülhet.
Mi a teendő?
Őrizzük meg a nyugalmunkat.
Még ha miellenünk irányul is a gyerek dühe, ne mutassunk felindultságot. Kedélyállapotunk könnyen átragadhat a gyerekre.
Amennyire lehet, próbáljunk nem venni tudomást a gyerekről. Menjünk el a közeléből, de ne olyan messzire, hogy ne lássuk. A dühroham nézőközönség híján sokat veszít erejéből. Tegyük el az élesen kiálló, hegyes végű bútordarabokat, törékeny tárgyakat, nehogy baj érje a gyereket. Ha mindez hatástalan, tartsuk ölben a gyereket, amíg meg nem nyugszik. Lehet, hogy megpróbálja kiszabadítani magát, de az is előfordulhat, hogy rájön: vigaszra és megértésre van szüksége.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Dühroham miatt nemigen szükséges orvoshoz fordulni. Ám ha a gyerek ötéves kora után is hisztériás kitöréseket rendez, vagy ha nehezen tudunk megbirkózni a helyzettel, kérjünk orvostól, esetleg pszichológustól tanácsot.
Mit várhatunk az orvostól?
• Az orvos megtudakolja, milyen gyakoriak, milyen jellegűek a rohamok, és kapcsolódnak-e hozzájuk egyéb magatartásbeli problémák is. További felmérésre és értékelésre esetleg gyerekpszichológushoz utalja a gyereket.
Súlyosnak tekinthetők-e?
Alkalmatlan időben, kínos helyzetekben fordulhatnak ugyan elő, de önmagukban nem veszélyesek. Még akkor sem tesz kárt magában, ha szinte az elkékülésig visszatartja a lélegzetét. Létezik egy reflex, amit nem tud legyőzni az akarat, és ez a reflex lélegzetvételre kényszeríti az oxigénből kifogyó szervezetét.
Címkékbetegség dackorszak dürohamok hisztéria izomgörcs
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …