A korszerű házasságban, amely az egymás személyiségfejlődése, önmegvalósítása iránti kölcsönös elkötelezettségen alapul, nincs szükség titkos vetélkedésre, egymás legyőzését, függőségben tartását célzó taktikázásra. A férj és feleség autonómiája, egyéniségének és magánéletének tiszteletben tartása itt természetes és magától értetődő. Tudom, hogy könnyebb ezt leírni, mint megvalósítani. De már sokaknak sikerült; miért ne sikerülne az Olvasónak? Ha a komoly szándék, mint legfőbb előfeltétel megvan, akkor az elindulást, a megvalósítást megkönnyíthetik azok az irányelvek, amelyeket (elsősorban N. és G. O’Neill könyve alapján) az alábbiakban ismertetek.
Egyéniségfejlesztés önismeret és önnevelés révén.
Ez a leg fontosabb, de egyben a legnehezebb feladat. Összetettsége miatt csak úgy boldogulunk vele, ha részekre bontjuk. A kölcsönös megértés fejlesztése kapcsán láttuk, hogy ennek bizonyos módszerei hogyan segítik elő saját fejlődésünket. Ezt most kiegészíthetjük néhány további szemponttal:
– Keressük az újat önmagunkban! Próbáljuk ki, hogy meg tudnánk-e csinálni valamit, amit még sohasem tettünk, mivel túl nehéznek, szokatlannak vagy illetlennek tűnt. Keressük tudatosan, hogy milyen szokások, gesztusok, milyen öltözködés vagy hajviselet illenék hozzánk legjobban. Kíséreljük meg, tudunk-e egészen újszerűen viselkedni különböző élethelyzetekben: a munkahelyen, a közlekedésben és főleg otthon.
– Keressünk vezérelveket! Itt a tudatosságon van a hangsúly, mert valamilyen vezérelve mindenkinek van, akkor is, ha nem tud róla; az önállóságát feladó ember vezérelve pl. ilyesformán fogalmazható meg: „Gyenge ember vagyok, szükségem van egy erősebbre, akire rábízom magamat.” Próbáljuk kielemezni az ilyen tudattalan vezérmotívumainkat, s átalakítani azokat pozitív, tudatos vezérelvekké. Válasszuk ki tudatosan, hogy milyen elvek szerint akarunk élni.
– Tűzzünk ki értelmes, egyéni célokat! Kérdezzük meg magunktól: Mit értem el eddig, és mit akarok még elérni? Milyen emberré akarok válni? Milyen képességeimet érdemes fejleszteni és hogyan? Átfogó célok és konkrét részcélok nélkül üresen és tartalmatlanul múlnak a napjaink. Egyéniséggé csak egyéni célkitűzések alapján válhatunk. A cél, amit követünk, pontosan tükrözi, kik vagyunk és mennyit érünk. A család anyagi gyarapodása, mint fő cél, kispolgárról árulkodik. Az értelmes célok az önmegvalósítást segítik elő, és társadalmilag is hasznosak.
Címkékféltékenység férfi házasság hűség Kapcsolatok megértés nő szerelem szeretet tolerANCIA türelem válás
Ezt mindenképpen olvasd el!
Még mindig szeret?
A házasság nem egyszerű. Legnagyobb problémát talán az idő múlása jelenti. Pár év elteltével gyakran …