Mindenkinek megvan a maga nevelési elve- amit vagy látott a szüleitől, vagy esetleg annak szöges ellentétét szeretné megvalósítani. Ez a tapasztalatokon múlik, és az illető saját belátásától függ-valamint a partner és a környezet hozzáállásától is.
Jobb esetben a szülők nézetei megegyezik- vagy legalábbis hasonlóak, ekkor a nevelés egy irányba haladhat, nincsenek nézeteltérések a felnőttek között, mit szabad a gyereknek, és mit nem.
Előfordulnak azonban olyan helyzetek is, amikor az egyik szülő a szigorúbb, tekintélyt parancsoló, a másik az engedékenyebb. Ilyenkor a gyerek tudja, kihez kell fordulnia, ha el akar érni valamit, hogyan érheti el a célját.
Mindezen felsorolt helyzetek egy gyerekkel is nehézségekbe ütközhet, de amikor több gyerekről van szó, különösen feladja a leckét bizonyos helyzetekben.
Figyelnünk kell, hogy mindig egyforma figyelmet szenteljünk mindegyiküknek. Ez könnyűnek hangzik-de gondoljunk csak bele, amikor mindenki egyszerre éhes, fáradt, nyűgös..Egy-egy éjszakai etetés is kellően próbára tehet még pici korban, később a járásnál is követelik, hogy legyen támaszuk, a szemükkel mindig követik anyát-apát, hol is lehet éppen elcsípni őket, hátha volna egy kis idő játékra, szórakozásra. Szerencsés esetben ilyenkor jön a „felmentő” nagyi, aki próbál helytállni, igyekszik besegíteni mindenben.
De mi van, ha nincs a mama-papa? Akkor is kell háztartást vezetni, akkor is kell időt szakítani mindenre, főleg a gyerekekre.
Ki kell dolgozni egy napirendet, amihez tarthatjuk magunkat.
Pl. Reggeli után öltözködés, bevásárlás-séta, tízórai, játék, ebéd, alvás, uzsonna, ha lehet, újabb séta, vacsora, fürdés, esti mese és alvás. Szándékosan nincs benne a főzés és takarítás-ami persze nagyon sok időt elvesz, de ezt bele kell srófolni vagy a délutáni alvási időbe, vagy este, mikor már lefeküdtek a gyerekek. Ki kell tapasztalni, mikor van erre idő-és persze erő is. Nem könnyű, de a muszáj nagy úr, mindig megoldódik valahogy a kérdés. Nagy szerencse, ha az apuka is besegít a háztartásba, akár főzés, akár bevásárlás, vagy séta terén. Az ilyenkor felszabadult időt hasznosan kell kitölteni- amit addig nem sikerült befejezni, azt ekkor megvalósíthatjuk- akár egy kis pihenés is beleférhet, ha jól gazdálkodunk az idővel.
Amíg a gyerekek kicsik, minden percbe zsúfolódik teendő: etetés, pelenkacsere, büfiztetés, altatás…
Amint nagyobbak lesznek, az igények is változnak, már jobban lekötik magukat, nem kell mindig a nyomukban loholni, és el tudják mondani, hogy éppen mi bántja őket, mit szeretnének.
A kettő közötti időt lehet boldogan átélni, vagy valahogy „túlélni”, ezt mindenkinek maga kell eldöntenie, és megvalósítania!
Címkékgyerekek Gyereknevelés háztartás és gyerek időbeosztás napirend
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az anyai szeretetérzés hiánya
Az anyák általában természetesnek tartják azt, hogy az anyai érzés a gyermek születésének pillanatában rögtön …