• A mértékkel fogyasztott koffeint a kisbabák általában elviselik. Vannak azonban olyanok is, akik túlságosan izgatottak lesznek, sokáig ébren maradnak. Ebben az esetben fogyasszon kevesebb koffeint.
• Az alkohol átmegy az anyatejbe és megváltoztatja annak ízét. Előfordulhat, hogy kisbabája ezért szopik kevesebbet. Az alkohol ráadásul meg is nehezíti a tejleadó reflex működését és ezáltal negatív hatást gyakorol a tejmennyiségre. Ha néha, különleges alkalmakkor elfogyaszt egy kis pohár bort vagy sört, az nem akadálya a szoptatásnak. A mértéken felüli alkoholfogyasztás vagy akut alkoholizmus esetében káros a szoptatás folytatása.
• A nikotin kedvezőtlen hatással van a tejképző hormonra és ezért negatív hatást gyakorol a tejmennyiségre is. A dohányzás a szoptatott kisbabáknál lassú növekedést, nyugtalanságot, hányást, hasmenést, a felső légutak gyakoribb megbetegedését okozhatja, valamint a meglévő allergiák rosszabbodásához, korai elválasztáshoz vezethet, és gyakrabban fordul elő dohányzás felnőtt korban. Ha véglegesen nem képes leszokni róla, legalább csökkentse a cigarettamennyiséget. Semmiképpen ne dohányozzon szoptatás előtt vagy közben. A kisbabának a passzív dohányzás is árt.
• A kábítószer a kisbaba számára kétszeres kockázatot jelent: az anyatejjel átkerül az ő szervezetébe is; ezenkívül a drogfüggőség hátrányosan befolyásolhatja a gyerek gondozását. A szoptatás ideje alatti drogfogyasztás káros a kisbabára nézve. Csak Methadon fogyasztása esetén szabad orvosi felügyelet alatt szoptatni – feltéve, hogy más kábítószert nem fogyaszt a kismama.
Címkékanya apa baba csecsemő élvezeti szerek kötődés szülés születés újszülött
Ezt mindenképpen olvasd el!
Kisgyermekkori agresszió
Három és hat éves kor között az agresszív megnyilvánulások változásokon mennek keresztül. Míg 18 hónapos …