Az ételmérgezés a gyomor-, bélhurut egyikfajtája, amelyet „méreggel”-rendszerint baktériumokkal-fertőzött étel fogyasztása okoz. A mérgezéstől függően 3-24 órán belül rendkívül heves hasgörcs, láz, hányás és hasmenés jelentkezhet. A baktériumokkal fertőzött ételből a méreg – toxin – a bél belső falán gyulladást idéz elő, azokból kiszabadul egy mérgező anyag. Sokféle ételmérgező baktérium létezik. A leggyakoribbak közülük a Salmonella, Shigella, Staphylococcus, valamint az Eschericia coli baktérium. Az utóbbi elsősorban az egy éven aluli, főleg mesterségesen táplált csecsemők ételmérgezéséért felelős. A nem baktériumok okozta ételmérgezések közül vegyszerek, permetezőszerek és bizonyos növények fogyasztása vezethet komoly tünethez.
Súlyosnak tekinthető-e?
Csecsemőknél súlyos állapotnak tekinthető, mert gyors kiszáradáshoz vezethet.
Mi a teendő?
Ha a gyermek hány és hasmenése van, mérjük meg a lázát. Figyeljük meg, a gyermek székletében nincs-e nyálka vagy vér.
Fektessük ágyba a gyereket. Koplaltassuk, és édes, sós teával kínáljuk minél gyakrabban.
Próbáljuk megállapítani, milyen romlott, szennyezett vagy mérgező ételt ehetett a gyermek.
Tünetek
• Hasgörcsök.
• Láz.
• Hányás.
• Gyakori, híg széklet, amelyben lehet vér, genny vagy nyálka.
• Izomgyengeség, hidegrázás, rossz közérzet.
• Étvágytalanság.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Azonnal forduljunk a kezelőorvoshoz, vagy vigyük a csecsemöt a legközelebbi rendelőbe, ha a hányás és a hasmenés több mint hat órája tart, és a gyermek nem fogad el folyadékot.
Tájékoztassuk az orvost, ha a gyerek állapota 24 órán belül nem javul. Ha arra gyanakszunk, hogy esetleg mérgező növényt evett a gyerek, hívjuk a mentőket, vagy vigyük a gyereket a legközelebbi rendelőbe, a feltételezett méreggel egyetemben.