A vesztett háború árát a Monarchia számos örököse közül a demokratikus német-ausztriai államnak és Magyarországnak kellett megfizetnie. A Monarchia számára a háború végét jelentő november 3-i fegyverszüneti egyezmény nem tartalmazta Magyarország akkori határainak megváltoztatását. A határaikkal elégedetlen utódállamok azonban megkezdték a történelmi Magyarország területeinek elfoglalását. Az antant hozzájárulásával november 5-én a szerb hadsereg bevonult a Szerémségbe és a Bácskába, november 8-án pedig az első cseh alakulatok Nagyszombatnál és Trencsén térségében átlépték a magyar határt.
A magyar kormány legsürgősebb feladata a fegyverszünet megkötése volt az antanttal. Az antanthatalmak keleti hadseregének a főparancsnoka, Franchet d’Esperey tábornok Belgrádban fogadta a Károlyi vezette magyar küldöttséget. A tábornok közölte, hogy a magyar kormány köteles kiüríteni Erdély déli részét, a Bánátot, a Bácskát és Baranya megye déli részét. Ezen túlmenően előírta a hadsereg leszerelését és az antantcsapatoknak az ország területén való szükség szerinti átengedését. A belgrádi konvenciót november 13-án írta alá a magyar kormány képviselője, miután a szerb csapatok már elfoglalták Szabadkát, a csehek megkezdték az általuk követelt, csaknem húsz felvidéki vármegye elfoglalását.
„Külpolitikánkat a wilsoni elvekre alapítom. Nekünk egy elvünk van: Wilson, Wilson és harmadszor is Wilson…
Amerikára az a feladat vár, hogy átgyúrja egész Európát, kiirtsa belőle a reváns gondolatát, s olyan békét teremtsen, mely nem hagyja egyetlen nép lelkében sem a keserűség fullánkját. Meg fogja csinálni a népek szövetségét.”
(Károlyi Mihály)
Címkékbéke fegyverszünet fejlődés Franchet d'Esperey Gazdaság szerződés történelem
Ezt mindenképpen olvasd el!
Titkos záradék
1.A balti államokhoz tartozó térségben (Finnország, Észtország, Lettország, Litvánia) területi és politikai átalakulások esetén Litvánia …