Vizsgálati anyagok vétele és laboratóriumba küldése.
A mikrobiológiai vizsgálatok eredményességének egyik alapfeltétele a szakszerű mintavétel és a vizsgálati anyagok idejekorán való eljuttatása a laboratóriumba. A vizsgálati anyagokat steril, a váladékjellegének megfelelő üveg vagy műanyag tartályba veszik és azt úgy küldik a laboratóriumba, hogy a váladék ezekből szállítás közben a környezetbe ki ne juthasson. A széklettartály kis kanalat tartalmaz, mellyel a székletből egy kis darabot a tartályba helyezünk. A torokból, az orrból és a bőr felszínéről, nyílt sebekből vékony fém, fa vagy műanyagpálca végére tekert vattával (ún. vattatamponnal) veszünk váladékot. A vért, a gerincvelői folyadékot és a mélyebben elhelyezkedő kóros folyamatok váladékát, gennyét a bőr vagy nyálkahártya átszúrása után műanyag (ún. egyszer használatos) fecskendőbe vesszük, és táptalajba vagy steril kémcsőbe fecskendezzük át. A gennymintákat gyakran magában a fecskendőben küldjük a laboratóriumba.
A vizsgálati anyag feldolgozásának általános szempontjai a laboratóriumban.
A laboratóriumba küldött vizsgálati anyag mikrobiológiai vizsgálatának két fő iránya van: a direkt módszer, amikor a váladékból magát a kórokozót mutatják ki, és az indirekt módszer, amikor a kórokozóval szemben termelődött ellenanyagokat mutatják ki, és így következtetnek a betegség kórokozójára. Ide soroljuk azt az eljárást is, amely a szervezet kórokozók hatására megváltozott érzékenységének kimutatását célozza (allergiás bőrpróbák).
Direkt módszerek. A kórokozó direkt kimutatására három lehetőség van: a mikroszkópos vizsgálat, a tenyésztés és az állatoltás.
Indirekt módszerek. Az ellenanyagok a fertőzéstől számított kb. 2 hét múlva jelennek meg a vérben, diagnosztikai felvilágosítást tehát csak akkor adnak.
Címkékallergia betegségek bőrpróba fertőző labor vizsgálat
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vénás betegség
Eleinte esztétikai jellegű gondokat jelent, de megfelelő kezelés nélkül komoly, az életminőséget is befolyásoló betegséggé …