A gyermekgondozási segélyt, más néven gyest igényelheti a szülő, nagyszülő, 16. életévét betöltött kiskorú szülő a saját háztartásában nevelt gyermek:
– 3. életévének betöltéséig
– ikrek esetén a tankötelessé válás évének végéig
– tartósan beteg, illetve súlyos fogyatékosságban élő gyermek 10. életévének végéig.
A nagyszülő akkor jogosult a gyesre ha a gyermek beöltötte első életévét, nevelése a szülő háztartásában történik, valamint a szülők a gyesről lemondtak és egyetértettek abban hogy az ellátást a nagyszülő vegye igénybe. Ezenfelül a szülőknek és a nagyszülőknek megkell felelniük a jogosultsági feltételeknek.
Az ellátás iránti igényt az „Igénybejelentés gyermekgondozási támogatásra” című formanyomtatványon a munkáltató családtámogatás kifizetőhelyén, illetve az igénylő lakó- vagy tartózkodási helye szerinti a Magyar Államkincstár Megyei Területi Igazgatóságánál kel benyújtani.
Tartósan beteg, vagy súlyos fogyatékossággal élő gyermek esetén, ha családi pótlékot még nem igényeltek, akkor csatolni kell a magasabb összegű családi pótlékra jogosító orvosi igazolást.
Rendszeresen pénzt szerző személyek közül azok kaphatnak gyest:
– aki nyugellátásban részesül;
– átmeneti járadékban részesül;
– rendszeres szociális járadékban részesül;
– rokkantsági járadékban részesül;
– a bányász dolgozók egészségügyi járadékban részesül.
Az ellátás nem jár azon személyeknek akik:
– az előbb említett pénzszerzési módokon kívül más pénzszerzési módszerrel jut pénzhez;
– ha olyan gyermek után igénylik az ellátást, akit csak ideiglenes hatállyal helyeztek el, átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, illetve 30 napot meghaladóan szociális intézményben tartózkodik;
– előzetes letartóztatásban vannak, illetve szabadságvesztését tölti.