Segítsenek-e a szülők a gyermek barátainak kiválasztásában?
Életünk első éveiben a gyermekek nemigen válogathatnak a játszótársak között. Szüleik barátainak és ismerőseinek gyerekeivel, illetve a szülők által kiválasztott játszótéren játszanak. Csak amikor már nagyobbak lesznek, s életterük tágul, nyílik alkalmuk barátokat választani játszótársaik közül.
E folyamat kezdetén – rendszerint az óvodáskor elején – nincs mindig könnyű dolga sem a gyermeknek, sem a szülőnek. A pszichológusok kiderítették, hogy a barátságok már a kisgyermekeknél is meglehelősen összetett kapcsolatok.
A Minnesota állambeli St. Paul Wilder Gyermeknevelési Központjának klinikai pszichológusa, dr. Eugene S. Urbain szerint a barátságok a harag és az agresszió kifejezésével való kísérletezés színterei lehetnek. Emellett, állítja Urbain, a barátaikkal szerzett tapasztalatok fontos tanulságul szolgálhatnak a gyermekek számára, hogy az életben miként tartsák egyensúlyban az öntudatosságot a kompromisszum-készséggel.
A gyermekek néha olyan barátokat választanak – mondja dr. Urbain -, akiknek a viselkedését csodálják ugyan, de akiket nincs bátorságuk utánozni. Az ilyen gyerekek többnyire erőszakos vagy vakmerő barátok mellett kötnek ki. Bár ezek a kapcsolatok ritkán vannak maradandó hatással a gyermekre, az aggódó szülők gyakran meg akarják óvni kicsinyüket az általuk károsnak vélt befolyástól.
Dr. Caroline Howes, a Kaliforniai Egyetem fejlődéspszichológusa szerint a szülőnek nagyon tapintatosnak kell lennie, ha befolyásolni szeretné gyermekének a barátairól alkotott véleményét. Ha a gyermek még kicsi, a szülő segíthet megértenie, miként teszi a túlzottan erőszakos barát mindenki számára kellemetlenebbé a dolgokat.
Minél idősebb egy gyermek, annál inkább neheztel, ha a szülei nem értenek egyet választásával, különösen ha a felnőttek meg sem hallgatják az ő álláspontját. A szülő hajthatatlan ellenzése végső soron „csak azért is” reakciót szül.
Címkékbarátok gyemek ismerősök játék kapcsolat
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az anyai szeretetérzés hiánya
Az anyák általában természetesnek tartják azt, hogy az anyai érzés a gyermek születésének pillanatában rögtön …